Kazdıkları mezarlardan su çıkıyor! Cenazelerini suyun içine defnediyorlar!

Pamukova İlçe Merkezine 4 kilometre uzaklıkta bulunan Çardak Mahallesinde Sakarya Nehri üzerine inşa edilen Hidroelektrik Santrali ( HES) yer altı sularını yükseltince Mahalle mezarlığında cenazeleri defnetmek için kazdıkları mezarlardan su çıkıyor.

Mahalle sakinleri kazdıkları mezar yerlerinden su çıkmasına tepki gösterirken, su çıkan mezarlardaki sular kovalar ile boşaltıldıktan sonra, mezarlara saman atarak cenazelerini defnede biliyorlar.

Çardak Mahalle Muhtarı Sadettin Özkan,  Mahallelerine 300 metre mesafede bulunan Sakarya Nehri üzerine inşa edilen HES'in yer altı sularını yükseltmesi sonucu cenazelerini defnetmek için kazdıkları mezar yerlerinden su çıktığını ifade ederek " HES nedeniyle  sadece kazdığımız mezarlarda değil, meyvede, sebzede, kanalizasyonda her şeyde sıkıntı yaşamaya başladık.  Cenazelerimizi suyun içine gömüyoruz.  Mezarın içindeki suyu boşaltıp, samanı döküp o şekilde gömüyoruz cenazelerimizi. Bu soruna bir çare bulunmasını istiyoruz. sorunu gerekli mercilere ilettik, dilekçeler verdik ama herhangi bir şey yapılmadı. Köy halkı çok rahatsız tepki var. Birinci derce tarım bölgesinde HES projesine nasıl izin verildi onu merak ediyoruz " dedi.

Çardak Mahalle sakinleri HES nedeni ile yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesi içi çözüm bekliyor.

- Pamukova Halk Haber Sitesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.pamukovahalk.com/haber/5001118/kazdiklari-mezarlardan-su-cikiyor-cenazelerini-suyun-icine-defnediyorlar