​Çocuğun okula uyumunu kolaylaştıran 10 öneri

Çocuğun okula uyum sürecinde en önemli görev ebeveynlere düşüyor. Zihinlerde oluşan sorular davranışlara yansıyabileceğinden çocuklar ebeveyn kaygısını hissedip sanki okula başlarken sorun yaşanması gerekiyormuş gibi modelleme yapabilir.

ÇOCUĞUNUZU DINLEYIN. SORUNUNU TANIMLAYIN.

Çocuğun kaygısının nedeni nedir anlamaya çalışın. Belki yabancı bir ortama girmekten endişeleniyor olabilir. Sizin Onu okulda bırakıp bir daha dönmeyeceğinizi düşünüyor olabilir. Okulda kaybolmak servis aracının yerini bulamamak büyük bir sorun olabilir. Ya da bazı utangaç çocuklar için tuvaleti geldiğinde öğretmene nasıl söyleyeceğini bilememek bile kaygı yaratabilir.

KORKACAK BIR ŞEY YOK DIYE YAKLAŞMAK ENDIŞELERI DAHA ÇOK ARTIRABILIR.

Endişe ve korkusunu anladığınızı davranış ve sözlerinizle gösterin. Örneğin seni anlıyorum evden uzakta olmak seni korkutuyor ya da yabancı bir ortamda olmak seni tedirgin ediyor olabilir arkadaş ve öğretmenlerine alışıncaya kadar yalnız kalacağını düşünüyorsun gibi güven verici bir yaklaşımda bulunmak çocuğun tedirginliğini azaltacaktır.

KORKUNUN ANLAŞILMAMASI ÇOCUĞU DAHA ÖFKELI VE GERGIN TEPKI VERMEYE YÖNLENDIREBILIR.

Korkunun anlaşılmaması çocuğun kendini terk edilmiş ve yalnız hissetmesine yol açabilir. Tehdit içerikli davranışlar sorunun daha da artmasına zemin hazırlayabilir.

OKULA UYUM SÜRECINDE OKULLARIN KOYMUŞ OLDUĞU KURALLARA GÖRE HAREKET EDILMELI.

Öğretmenin ilk günlerde önerdiği uygulamalara uymak çocuğun okula uyumunu daha hızla sağlayabilir. Örneğin öğretmenin söylediği bölgede beklemek gibi. Ebeveynin bu tutumu çocuğun da okul kurallarına uymasını kolaylaştırır.

ÇOCUĞUNUN UYUM SÜRECINI ENGELLEYEN DAVRANIŞLARDAN KAÇINILMALI.

Ebeveynler kendi kaygılarını kontrol etmekte zorlandıkları durumlarda çocuğu merak edip sık sık sınıf içinde veya okul bahçesinde çocuğunu görmek ya da sınıfta kalmak isteyebilirler. Bu yaklaşım çocuğun arkadaşlarına ve öğretmenine alışmasını engelleyip okul reddi için zemin hazırlayabilir.

KAYGISI YÜKSEK ÇOCUKLAR IÇIN OKUL VE AILE MUTLAKA IŞ BIRLIĞI IÇINDE OLMALI.

Öğretmen çocuğa istediği zaman annesini arayabileceği güvencesi vermeli bazı durumlarda sınıftan çıkıp annesini görmesi için izin verebilmelidir. Ayrıca ebeveyn okulun ilk günleri için çocuğun yanında aile fotoğrafı ya da çocuk için önemli bir eşyayı verebilir. Örneğin Yanında annesinin kolyesi ya da babasının anahtarlığı olan bir çocuk kendini daha güvende hissedebilir.

OKULLAR AÇILMADAN OKUL ORTAMI ÇOCUKLA BIRLIKTE KEŞFEDILMELIDIR.

Ailece yapılacak bir okul ziyareti bilinmeze giden çocuk için rahatlatıcı olabilir. Çocuğun sınıfını önceden görmesi tuvalet yemekhane oyun bahçesi acil durumlarda başvurabileceği kişilerin odaları mutlaka öğretilmelidir. Gerekirse birkaç kere çocukla birlikte prova yapılmalıdır.

OKULA GITME KONUSUNDA ÖDÜN VERILMEMELI.

Çocuğun mutlaka okula gitmesi sağlanmalı bu konuda ödün verilmemeli.

ÇOCUĞA OKULUN AMACI AÇIKLANMALI OKULA GITMESI KONUSUNDA AILENIN TÜM FERTLERI KARARLI VE TUTARLI DAVRANIŞLAR SERGILEMELI.

Çocuğun okula gideceği duygusuna öncelikle büyüklerin hazır olması gerekir. Bazı çocuklar desteğe ihtiyaç duyar ve hazır hissetmeleri zaman alır. Bazıları ise daha hızlı alışır. Okula uyum süreci zorlanmayla da olsa mutlaka geçecektir yeter ki kararlı davranılsın.

- Pamukova Halk Haber Sitesi, Eğitim bölümünde yayınlandı
https://www.pamukovahalk.com/haber/3035653/cocugun-okula-uyumunu-kolaylastiran-10-oneri