Ak Partide tabanda temizlik başlıyor!

Teşkilat içinde değişime gidecek olan AK Parti’nin Sakarya’da 155 bin üyesi bulunuyor. Bu üyelerin içerisinde yakın zamanda vefat edenler ile parti ile uzun süre irtibata geçmeyenler il teşkilatlarınca belirlenerek kara listeye alınacak. Öte yandan il yönetimleri toplumun önder isimlerini üye yaparak partinin güçlenmesini sağlayacak. Ekim ayında olağan kongre sürecini başlatacak AK Parti, yönetim kadrolarına kaynak oluşturan üye yapısına da odaklanacak. Son verilere göre Türkiye’de 10 milyon 500 binin üzerinde kayıtlı üyesi bulunan AK Parti, kongre döneminde hem üyeliklerde eksilmenin nedenlerini araştıracak hem de yeni üye yazımına devam edecek.

Gözden geçirilecek

Üyeler gözden geçirilecek yeni dönemde aktif üyeliğe ağırlık vermeyi planlayan AK Parti, bu çerçevede kağıt üzerinde üye gözüken ya da partinin politika ve söylemlerine karşı tavır geliştiren üyeleri de gözden geçirecek. Bu tür eylemlerden vazgeçmeyen üyelere istifa etmeleri önerilecek, istifa etmeyenler hakkında disiplin süreci başlatılacağı uyarısı yapılacak.

Önder isimler üye yapılacak

Bu tarama sırasında üyelerin parti çalışmalarında ne kadar aktif oldukları da belirlenmiş olacak. Partililerin, AK Parti’ye daha güçlü bir şekilde destek vermeleri istenecek. Türkiye’de atılan önemli adımların seçmene daha iyi anlatılması sağlanacak. Özellikle toplumun önder isimlerinin üye yapılması ile partinin güçlenmesi hedeflenecek.

Aykırı eylem ve söylemler

Kongre süreçlerinde parti yönetimlerine seçilecek isimlerle ilgili de bu değerlendirmeler dikkate alınacak. Parti politikalarına aykırı eylem ve söylemi olan isimlerin yönetim kademelerinde yer almalarının önüne geçilecek.

Erdoğan, işareti Konya'dan verdi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta sonu açılışlar için bulunduğu Konya’da teşkilatına yönelik şu mesajları vermişti: “Üyelerimizden eksilenler varsa sebebini araştırmalı, yeni üye kazanma çalışmalarını da kesintisiz sürdürmeliyiz. Kağıt üzerinde üyemiz gözüküp de gönlünü ve yolunu bizden ayırmış olanlar varsa onları ayıklamaktan da çekinmemeliyiz. Hiç kimseyi dışlamadan, hiç kimsenin değirmenine su taşımadan herkesi kucaklayacak ama aynı zamanda milletimizle olan muhabbet bağımızı kuvvetlendirecek bir süreci hep birlikte yönetmeliyiz.

İl Başkanı Tever “Henüz talimat gelmeedi”

Cumhurbaşkanının Konya’dan verdiği mesajın henüz parti başkanlıklarına gönderilmediğini söyleyen Sakarya AK Parti İl Başkanı Yunus Tever “Bizlerde bu açıklamayı sizler gibi basından takip ettik. Fakat il başkanlıklarına bu tarzda bir talimat henüz verilmedi. Bu hafta Perşembe ve Cuma günleri yapılması planlanan genişletilmiş il başkanları toplantısında Cumhurbaşkanımızın bu konuda gerekli talimatları vereceğini düşünüyoruz. Bizler halihazırda zaten üyelerimizi her gün arıyor ve onlarla irtibat içerisinde çalışıyoruz. Sakarya’da bulunan 150 bin 300 üyenin hepsi ile tek tek irtibat halindeyiz” dedi.

- Pamukova Halk Haber Sitesi, Siyaset bölümünde yayınlandı
https://www.pamukovahalk.com/haber/3030521/ak-partide-tabanda-temizlik-basliyor