Arsanız dan yol mu geçiyor? Bu yazı sizin için..

Arsanızdan yol geçiyor mu?

Öncelikle arsadan yol geçip geçmediğini tespit etmelisiniz. Sadece yol değil; park alanı ve yeşil alan olarak da kullanılıyor olabilir. Bunun tespitini kadastro ölçümü yapan özel mühendislik şirketleriyle yapabilirsiniz. Fakat çok pratik bir yöntemi daha var: İnternetten parsel sorgulaması yapmak. Evet, devletin böyle bir hizmeti var. Siz de google’dan “parsel sorgu” yazdığınızda ilk sırada “www.parselsorgu.tkgm.gov.tr” şeklindeki “gov.tr” uzantılı siteden sahip olduğunuz tapulu taşınmazların parsel numarasını girerek yolda kalan kısmının olup olmadığına bakabilirsiniz.

Arsamın bir kısmı yolda kalıyor, ne yapabilirim?

Eğer arsanızın bir kısmından yol geçiyorsa burada ilk olarak şuna bakmak gerekir: Yol hangi idarenin görev alanında kalıyor? Şayet yol karayollarının sorumluluğunda olan bir yol ise burada tazminat sorumlusu Karayolları Genel Müdürlüğü adına Maliye Hazinesi olacaktır. Yol belediyenin sorumluluk alanında olan bir yol ise burada tazminat sorumluluğu belediyeye ait olacaktır.

Bunu tespit ettikten sonra ilgili idareye yazılı bir başvuruda bulunmak gerekir. Bu başvuru Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararına kadar dava şartı olarak düzenlenmişti. Fakat Anayasa Mahkemesi başvuru şartını iptal edince zorunlu olmaktan çıktı. Ancak yine de önceden başvurmakta fayda var. Zira ihtimal ki, ilgili idare zorluk çıkartmadan ödeme yapabilir. Böylece hakkınıza çok erken bir şekilde kavuşabilirsiniz.

Bu ihtimal tabii ki düşük bir ihtimal. Bu durumda geriye tek seçenek kalıyor o da dava açmak. Evet ilgili idare aleyhinde tazminat davası açarak hakkınıza ulaşabilirsiniz.

Dava açarsam süreç nasıl işler?

Dava açtığınız takdirde mahkemenin atayacağı uzman bilirkişiler tarafından taşınmazın ne kadar metrekarelik bir kısmından yol geçtiği saptanır. Sonra piyasa rayicine göre metrekare birim fiyatından bir tazminat bedeli çıkartılır ve mahkeme ilgili idarenin bu bedeli ödemesine karar verir.

Tarlamdan sulama kanalı geçiyor. Aynı şekilde tazminat alabilir miyim?

Elbette bu durumda da tazminat almanız mümkün. Yine elektrik direği geçen tapulu taşınmazlarınız için de uygun bir miktar tazminat talep edebilirsiniz.

Burada daha önce ödeme yapılıp yapılmadığına da dikkat etmekte fayda var.

Bir sonraki yazımızda da vatandaşlarımızı pek bilinmeyen konularda bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Kalın sağlıcakla.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Doğukan ERDEM - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Pamukova Halk Haber Sitesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Pamukova Halk Haber Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Karadenizli Poseidon - Sn.Avukatım, arsamız imar planı kapsamında yol, cadde, sokak için alınıyor ise, belediye kamulaştırma bedeli ödemek zorunda mı? Yoksa 18. madde gereği bir bedel alamıyormuyuz.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 24 Eylül 15:04

Sakarya Markaları

Pamukova Halk Haber Sitesi, Sakarya ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (544) 317 53 93
Reklam bilgi