Sağ kalan eşin hakları

Sağ kalan eşin mal rejiminin sona ermesinden doğan hakları

Evlilik birliğinin ölümle sona ermesi halinde sağ kalan eşin alacak hakları ikidir: İlki, “katılma alacağı” ve ikincisi “değer artış payı” alacağıdır. Katılma alacağı, basitçe, eşlerin birlikte sahip olduğu mallar üzerinde sağ kalan eşin yarı oranında alacak hakkına sahip olmasıdır. Burada önemli olan husus şudur: Eşlerin kişisel malları değil, birlikte sahip oldukları mallar üzerinde alacak hakları vardır. Bu “birlikte sahip olma” durumu “edinilmiş mal” kavramı ile ifade edilir. Bu şu demek değildir: Eşin malın yarısında hissesi olması gerekir! Hayır! Eşin resmiyette hiç hissesi olmasa bile mal evlilikten sonra edinilmişse ve kişisel mal sayılmıyorsa bu mal edinilmiş maldır. Şöyle bir örnek verelim: Erkek eş evlendikten sonraki bir zamanda kendi üzerine bir ev satın almış olsun ve bu evi maaşına kredi çekerek almış olsun. Ve kadın eş bu evin alınmasına hiçbir katkı sunmamış olsun. Bu durumda erkek eş vefat ettiğinde kadın eş bu evin değerinin yarısı üzerinde alacak hakkına sahip olur.

Değer artış payı alacağı ise, diğer eşin kişisel malına örneğin babasından miras kalan evine katkı sunulmuş olsun. Bu durumda katkıda bulunan eş, yaptığı katkı oranında değer artış payı alacağına sahip olur.

Sağ kalan eşin mirastan doğan hakları

Hayatta kalan eşin ölen eşine mirasçı olabilmesi için ölüm anında aralarında mevcut bir evlilik bağının olması gerekmektedir. Aksi halde sağ kalan eş ölen eşine mirasçı olamayacaktır. Örneğin ölmeden boşanmışlarsa miras hakkı da söz konusu olmayacaktır.

Sağ kalan eş miras bırakanın altsoyu ile birlikte mirasçı olursa, mirasın dörtte birine hak kazanacaktır. Miras bırakanın alt soyu demek miras bırakanın çocukları ve varsa onların da çocukları demektir.

Eşlerin çocukları yoksa sağ kalan eş miras bırakanın ana ve baba zümresi ile birlikte mirasçı olacaktır. Bu durumda mirasın yarısına hak kazanacaktır.

Bu sayılan kimseler de yoksa sağ kalan eş miras bırakanın büyük ana ve büyük babaları ve onların çocukları ile birlikte mirasçı olur. Bu durumda mirasın dörtte üçü, bunlar da yoksa mirasın tamamına hak kazanacaktır. Yani miras bırakanın hala, amca, dayı ve teyze çocuğuna miras kalmayacaktır.

Ölen eşten geriye birlikte oturulan aile konutu varsa sağ kalan eş kullanmaya devam edebilir mi?

Evet. Miras hakkından düşülmek şartıyla ya da katılma alacağından düşülmek şartıyla aile konutu üzerinde mülkiyet hakkı ya da oturma hakkı istenebilir.

Aynı zamanda ev eşyaları üzerinde de mülkiyet hakkı talep edebilir.

Genellikle bu konular tam olarak bilinmediği için mirasın paylaşılması esnasında sağ kalan eş ile çocuklar ya da kayın akrabaları arasında anlaşmazlıklar çıkabiliyor.

Yukarıda bahsettiğimiz düzenlemelerin ne kadar adil olduğu yazımızın konusu dışında.

Ancak yasalar bu şekilde.

Yine bir sonraki yazımızda pek bilinmeyen fakat önemli bir başka konu ile karşınızda olacağız.

Kalın sağlıcakla.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Doğukan ERDEM - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Pamukova Halk Haber Sitesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Pamukova Halk Haber Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Pamukova Halk Haber Sitesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Pamukova Halk Haber Sitesi değil haberi geçen ajanstır.