İşçi hangi durumlarda sözleşmeyi haklı olarak feshedebilir?

İşçi hangi durumlarda sözleşmeyi haklı olarak feshedebilir?

İşçinin hangi hallerde sözleşmeyi haklı olarak feshedeceği kanunda yazılıdır. İş kanununun 24. Maddesi “işçinin haklı nedenle derhal fesih hakkı” başlığıyla fesih nedenlerini üç başlıkta toplamıştır. Bunlar; sağlık sebepleri, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve zorlayıcı sebeplerdir. Şimdi bu başlıkları inceleyelim.

Sağlık sebepleri ile işçinin derhal fesih hakkı

“İş sözleşmesinin konusu olan işin yapılması işin niteliğinden doğan bir sebeple işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli olursa.”

Örneğin, hamaliye işlerinin olduğu bir işyerinde işçinin bel fıtığı olması ya da gürültülü bir çalışma ortamı olan işyerinde işçinin işitme kaybı yaşaması gibi.

“İşçinin sürekli olarak yakından ve doğrudan buluşup görüştüğü işveren yahut başka bir işçi bulaşıcı veya işçinin işi ile bağdaşmayan bir hastalığa tutulursa.”

Burada iki durum önemlidir: İlki işçinin kendisinin tutulduğu bir hastalık söz konusu değildir. İkincisi işçinin hastalığa tutulan işçi ya da işveren ile sürekli olarak ve yakından görüşmeler gerçekleştiriyor olması gereklidir.

Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzeri sebeplerle derhal fesih hakkı

“İşveren iş sözleşmesi yapıldığı sırada bu sözleşmenin esaslı noktalarından biri hakkında yanlış vasıflar veya şartlar göstermek yahut gerçeğe uygun olmayan bilgiler vermek veya sözler söylemek suretiyle işçiyi yanıltırsa.”

“İşveren işçinin veya ailesi üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak şekilde sözler söyler, davranışlarda bulunursa veya işçiye cinsel tacizde bulunursa.”

“İşveren işçiye veya ailesi üyelerinden birine karşı sataşmada bulunur veya gözdağı verirse, yahut işçiyi veya ailesi üyelerinden birini kanuna karşı davranışa özendirir, kışkırtır, sürükler, yahut işçiye ve ailesi üyelerinden birine karşı hapsi gerektiren bir suç işlerse yahut işçi hakkında şeref ve haysiyet kırıcı asılsız ağır isnat veya ithamlarda bulunursa.”

“İşçinin diğer bir işçi veya üçüncü kişiler tarafından işyerinde cinsel tacize uğraması ve bu durumu işverene bildirmesine rağmen gerekli önlemler alınmazsa.”

“İşveren tarafından işçinin ücreti kanun hükümleri veya sözleşme şartlarına uygun olarak hesap edilmez veya ödenmezse.“

“Ücretin parça başına veya iş tutarı üzerinden ödenmesi kararlaştırılıp da işveren tarafından işçiye yapabileceği sayı ve tutardan az iş verildiği hallerde, aradaki ücret farkı zaman esasına göre ödenerek işçinin eksik aldığı ücret karşılanmazsa, yahut çalışma şartları uygulanmazsa.”

Zorlayıcı sebepler ile işçinin derhal fesih hakkı

“İşçinin çalıştığı işyerinde bir haftadan fazla süre ile işin durmasını gerektirecek zorlayıcı sebepler ortaya çıkarsa.”

Bir sonraki yazımızda benzer bir konu ile birlikte olacağız.

Kalın sağlıcakla.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Doğukan ERDEM - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Pamukova Halk Haber Sitesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Pamukova Halk Haber Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Pamukova Halk Haber Sitesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Pamukova Halk Haber Sitesi değil haberi geçen ajanstır.