Tüketici haklarında yeni dönem başladı!

1 Nisan 2022 tarihinde yayımlanan Resmi Gazete ile tüketicileri ilgilendiren çok önemli değişiklikler yapıldı.

Bu değişikliklerin bir kısmı 1 Nisan 2022’de, bir kısmı ise 1 Ekim 2022’de yürürlüğe girdi.

Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da yapılan bu değişiklikler neler getiriyor?

Taksiti Ödeyememe Halinde Borcun Tamamının İstenmesi Zorlaştırıldı

Eski düzenlemeye göre taksitli satışlarda tüketici taksit borçlarını ödeyemediği durumlarda satıcı daha kolay bir şekilde kalan borcun tamamının isteyebiliyordu.

Yeni düzenlemeyle birlikte bu durum zorlaştırıldı. Artık tüketici toplam ürün bedelinin en az onda birini oluşturan ve arka arkaya iki taksiti ödeyemezse ya da ürün bedelinin en az dörtte birini oluşturan bir taksiti ödeyemezse kalan borcun tamamı istenebilecek.

Tüketici Kredisinden Caymanın Kapsamı Genişletildi.

Eski düzenlemeye göre tüketici on dört gün içerisinde tüketici kredisinden cayma hakkını kullandığını bildirmesi gerekiyordu. Daha sonra bildirimden itibaren en geç 30 gün içerisinde faiziyle birlikte geri ödeyebiliyordu.

Yeni düzenlemeyle birlikte cayma süresi olan on dört gün içerisinde kredi borcunun erken ödenmesi halinde bildirime gerek olmaksızın Kanun’un cayma hakkının kullanımına ilişkin tanıdığı haklardan faydalanma imkânı getirildi.

Kredilerde Faiz Düşerse Tüketici Derhal Faydalanacak

Belirsiz süreli kredi sözleşmelerinde faiz oranının artırılması durumunda, bu değişikliğin yürürlüğe girmesinden otuz gün önce, tüketiciye bildirim şartı var. Bu bildirimde, yeni faiz oranının yürürlüğe girmesinden sonra yapılacak ödemelerin tutarı, sayısı ile aralıklarının değişmesine ilişkin ayrıntılara yer verilir.

Bu madde sadece faiz oranının artırılması halinde uygulanmaya devam edecek. Faiz oranının düşürülmesi halinde indirim derhal uygulanacak.

Krediyle İlgili Olmayan Sigorta ve Yan Finansal Ürün Dayatması Kalktı.

Bankaların verdiği tüketici kredisi ve konut finansmanı sözleşmelerinde krediyle alakalı olmayan yan finansal ürün ve hizmetlerin satın alınması şartına yasak geldi. Artık kredi kullandırılması bu ürünlerin satın alınması şartına bağlanamayacak.

Krediyle bağlantılı sigorta da tüketicinin yazılı ve açık talebi ile yapılabilecek. Kredi bağlantılı sigorta ancak sigortasız kredi sözleşmesi ile birlikte teklif edilebilecek. Aksi halde tek başına teklif edilemeyecek. Böylece tüketici hem sigortalı hem sigortasız teklifi iradesiyle inceleyip değerlendirebilecek.

Ön Ödemeli Konut Satışında Teslim Süresi 48 Ayla Sınırlandırıldı

Yeni düzenlemeyle ön ödemeli konut satışlarında sözleşme tarihinden itibaren en geç 48 ay içerisinde konutun tüketiciye teslimi zorunlu hale geldi.

E-Ticaret Sitelerine Tüketiciler İçin 7/24 Talep Sistemi Kurma Zorunluluğu Geldi,

Bundan sonra e-ticaret siteleri; kanundaki ifadesiyle aracı hizmet sağlayıcıları tüketicilerin talep ve bildirimlerini iletebilmeleri için kesintisiz bir sistem kurmak zorundalar.

Ayrıca ilk defa bedel tahsilatı da yapan sitelere satıcılarla tüketicilere karşı sorumluluk getirildi.

Yenilenmiş Telefonlara En Az 1 Yıl Garanti Şartı Getirildi

Yenilenmiş ürün satışına ilişkin ilk düzenleme bu düzenlemedir. Genellikle telefon gibi ürünlerin gerek fiziki gerekse donanımsal olarak iyileştirmelerle satışlarının yapıldığı bilinmekte. Ancak yasa bu satışlara bir yıl garanti şartı getirdi. Ayrıca bakanlık tarafından yetkilendirilmeyen servislerin yenileme işlemleri yapması mümkün değil. Bu da bakanlığın yenileme işlemleri yapan servislere de denetim getirdiği anlamına geliyor.

Tüketici Hakem Heyetine Başvuru Sınırı 30 Bin Oldu

Başvuru sınırı 15.430 TL’den 30.000 TL’ye çıkarıldı ve etkin ve masrafsız bir şekilde tüketicilerin hak aramaları kolaylaştırıldı.

Buna göre bu değere kadar olan uyuşmazlıklarda başvuru zorunlu iken bu değerin altında ise Tüketici Hakem Heyeti’ne başvuru yapılamayacak.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Doğukan ERDEM - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Pamukova Halk Haber Sitesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Pamukova Halk Haber Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Pamukova Halk Haber Sitesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Pamukova Halk Haber Sitesi değil haberi geçen ajanstır.