Belediye, Kent meydanı projesinde merak edilen sorulara böyle cevap verdi

Pamukova Belediyesi, Kent meydanı, kapalı otopark ve çarşı camii projesi Büyükşehir Belediyesiyle birlikte hayata geçirileceğini duyurmuştu. Pamukovalıların proje ile ilgili merak ettiği 13 soruya Pamukova Belediyesi böyle cevap verdi.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Pamukova Belediyesi Kent meydanı, kapalı otopark ve çarşı camii projesini hayata geçirmek için geçtiğimiz hafta belediye meclisini olağan üstü toplantıya çağırmış, yapılan toplantıda,  5 ret oyuna karşılık 11 kabul oyu ile Kent meydanı projesinin hayata geçirilmesi için kamulaştırılan  7 parselin, projeyi yapmak kaydı ile Sakara Büyükşehir belediyesine  devredilmesine, kamulaştırılacak 8 parselin ise Büyükşehir Belediyesinde kamulaştırılmasına  karar vermişti. Büyükşehir Belediye meclisinde gündem maddesi olarak ele alınmış ve kabul edilmişti.

Pamukova Belediyesi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, İlçe belediye meclisi ve Büyükşehir meclisinden karar sonrası, geri kalan 8 parselin kamulaştırılması sonrası projenin hayata geçirileceğini duyurmuştu.

Pamukova Kent meydanı projesiyle ilgili yaşanan bu gelişmeler sonrası, Pamukovalı vatandaşlar İlçede bulunan haber sitelerine, Kent Meydanı projesi ile ilgili Pamukova belediyesince cevaplanması için 13 soru sordu.

İŞTE VATANDAŞLARIN MERAK ETTİĞİ O SORULAR:

1.Yapılacak Kent Meydanı Projesinde kaç adet dükkan yapılacaktır?

2. Yapılacak dükkânların satış hakki kimde olacaktır?

3. Kapalı otopark kaç araçlık olacaktır?

4.Otopark işletmesi Büyükşehir Belediyesinde mi yoksa Pamukova Belediyesinde mi olacaktır?

5.Otopark işletmesi Büyükşehir de olacak ise kaç yıl sonra Pamukova Belediyesine devredecektir?

6.Yeni Belediye hizmet binası bu proje içinde yer alacak midir?

7. Satışa konulacak dükkanların alım önceliği Pamukova esnafına tanınacak midir?

8.Verilen Tapular karşılığında Pamukova Belediyesinin meydan projesinde söz hakkı olacak mıdır ?

9. Büyükşehir otoparkı işletirken Pamukova Belediyesine ödeme yapacak midir?

10. Söz konusu projenin hangi tarihte başlanıp hangi tarihte biteceği belli midir? 11. Geyve Meydan projesi için Geyve Belediyesi Büyükşehir e tapu vermiş midir?

12. Söz konusu projenin verilen tarihte yapılmaması halinde tapular Pamukova Belediyesine iade

edilecek midir?

13. Bu proje Büyükşehir e devredilirken Pamukova esnafından ve halkından görüş alınmış midir?

Pamukovalı vatandaşların Kent meydanı projesi ile ilgili merak ettikleri sorulara Pamukova Belediyesinden cevap geldi.

İŞTE PAMUKOVA BELEDİYESİNCE MERAK EDİLEN SORULARA VERİLEN CEVAPLAR:

- Söz konusu projeye ilişkin Pamukova Belediyesince hazırlanmış bir avan proje vardır. Ancak projenin bundan sonraki kamulaştırma ve planlama işlemlerinin yürütme yetkisi Sakarya Büyükşehir Belediyesine devredildiği için Pamukova Belediyesince hazırlanan proje uygulanması kesinleşmiş bir proje değildir. Dolayısıyla uygulanacak projede her iki kurumun onayıyla bazı değişiklikler olabilecektir.

- Tüm kamulaştırmalar tamamlanmadan proje detayları kesinleştirilmeyecektir. Bu sebeple otopark kapasitesinin tam ne kadar olacağı, cami kapasitesinin ne kadar olacağı, projede ticari bölümlere yer verilip verilmeyeceği veya kaç ticari bölüm olacağı kamulaştırma çalışmaları sonrasında her iki kurum tarafından mutabık kalınan projede netleştirilecektir.

 - Projede eğer ticari alanlar olacak olur ve bu ticari alanlar üçüncü kişilere satılacak olursa bu 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu çerçevesinde satılacaktır. Belediyelerin bu projeden dükkân almak isteyeceklere bu kanunun öngörmediği şartlar ileri sürmesi mümkün değildir.

 - Daha önceki imar planlarında bu projede belediye hizmet binası ve ticari alanlar öngörülmüştü. Ancak İdare Mahkemesi bu planlara karşı açılan iptal davasını bunların zorunlu olmadığı belediyenin belediye binası yapabilecek alternatif alanları olduğu gerekçesiyle plan tadilatını iptal etmişti. Dolayısıyla bu projede öncelikle arzu edilen belediyeye bir hizmet binası kazandırmak değil, şehir merkezinin ihtiyaç duyduğu otopark ve meydan ihtiyacını karşılamaktır.

 - Otopark işletmeciliği genel anlamda büyükşehir belediyelerinin görev yetki ve sorumluluk alanına girmektedir. Ancak büyükşehir belediyeleri otopark işletme yetkisini ilçe belediyelerine devredebilmektedirler. Burada da öncelik olan şehre otopark kazandırmaktır. Otopark işletmelerinde esas olan kar elde etmek değil, işletme giderlerini karşılamaktır. Bu sebeple böyle bir projede amaç kar/gelir elde etmek değil ilçenin temel ihtiyaçlarından birini gidermektir. Projeye detayları ortaya koyan protokol içerisinde veya sonrasında bu konuda belediyeler otoparkı hangi kurumun işleteceğine karar vereceklerdir.

- Proje yapımı fiili başlama tarihini kamulaştırma süreci belirleyeceği için, bu sürecin ne kadar süreceğini söylemek imkansızdır. Ancak Büyükşehir Belediyesi en kısa sürede planlama ve kamulaştırma sürecini başlatacaktır. Bu sebeple Pamukova Belediyesi olağanüstü toplantıyla karar almış ve ilk büyükşehir belediyesi de ilk toplantıda bu konuda karar almışlardır.

 - Pamukova Belediyesi meclis kararında tapu devri meydan-otopark ve cami yapım şartına bağlanmış olduğu için, büyükşehir belediyesinin bu taşınmazları başka amaç için kullanması veya satması mümkün değildir. Aynı zamanda taraflar arasında yapılacak protokolde belirlenen azami süreyi aştığı takdirde proje yapılamadığı takdirde Pamukova Belediyesinin taşınmazları geri alma hakkı her zaman olacaktır. Daha önce 2019 yılında da Kapalı Spor Salonu arsası Büyükşehir Belediyesine devredilmişken Gençlik ve Spor Bakanlığından bütçe bulunduğu için söz konusu taşınmaz büyükşehir belediyesinde geri alınmıştı.

 - Pamukova Kent Meydanı ile daha önce Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Geyve Meydan projesi karşılaştırılıyor. Geyve’de var olan bir alanda meydan ve peyzaj düzenlenmesi yapılmışken Pamukova’da tamamı özel mülkiyete ait olan bir alan meydan ve yer altı otoparkı olarak düzenleniyor. Bu sebeple Geyve için gerekli olmayan kamulaştırma Pamukova için gerekli. Projedeki kamulaştırma yükünün tamamını Pamukova belediyesi yapacakken kamulaştırma yükünün yarısını ve yapım maliyetlerini Büyükşehir Belediyesi üstlenmektedir.

- Büyükşehir Belediyeleri ve İlçe Belediyeleri görev yetki ve sorumlukları itibariyle bir birini tamamlayan ve aynı alana hizmet veren amaçları mahalli müşterek ihtiyaçları karşılamak olan kamu kurumlarıdır. Kent Meydanı ve otopark ihtiyacı Pamukova ilçesinin temel ihtiyaçlarındandır. Bu sebeple her Pamukovalının ilçemiz için beklediği bir hizmettir. Böyle bir ihtiyacı gidermek üzere on milyonlarca liraya mal olacak proje için büyükşehir ve ilçe belediyesinin bir araya gelmesi endişelenecek eleştirilecek bir durum değil, bilakis alkışlanacak bir durumdur.

 - Belediyemizin önceliği ilçemizin ihtiyaç duyduğu yatırım ve hizmetleri belediyeyi mali açıdan borç yükü altına sokmadan büyükşehir belediyesi veya bakanlık vb. kurumların desteğiyle ilçemize getirmektir. Önceki yıllarda yapılan yatırımlar veya vergi ve SGK borçları nedeniyle belediyemize Genel Bütçe Vergi Paylarından ayrılan payın yaklaşık yarısı belediyemiz kasasına aktarılmadan kesilmektedir. Belediyemiz bu dönemde yaptığı yatırım ve hizmetleri sonraki nesillere ve dönemlere borç yükü oluşturmadan yapmayı stratejik bir öncelik ve sonraki nesillere karşı bir sorumluluk olarak görmektedir.

16 Mar 2022 - 17:01 Sakarya/ Pamukova- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Pamukova Halk Haber Sitesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Pamukova Halk Haber Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Pamukova Halk Haber Sitesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Pamukova Halk Haber Sitesi değil haberi geçen ajanstır.

03

Pamukovalı - Buralar istimlak edildi ama insanların rızası alındımı çevresindeki adalar ticari alana döndürüldümü insanlar mecburimi tutulacak otoparkta çevresine yeni binalar yapıldı altı dükyan üstü ev otoparkı yok ilk önce bunlar çözülmeli belediye otoparktan para kazanacak diye ilçeyi kentsel dönüşüme uğratmamalı burası tarımı olan ilçe

Yanıtla . 3Beğen . 3Beğenme 17 Mart 01:25
02

Mekece Gençlik - Sayın Başkan Pamukova belediyemizde daha önceki dönemlerde halkımız yeterince sarhoş personel gördü.Senin döneminde Belediyemiz de sarhoşlar çalışmaz dedik ama siz maalesef bizleri önceki dönemi aratır oldunuz.Hani siz Personelinize belediyeyi temsil ediyorsunuz kendinize dikkat edin demişsiniz yoksa yenge hanımdan ayrıcalıklı personel istisnamı.Lütfen artık yeter gereğini yapın yoksa size Karşı sevgi ve saygımız azalmasın. Projenizinde size siyasi desteği heba olmasın

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 16 Mart 19:15
01

Doğrusu Bu - Özrü kabahatinden büyük bir açıklama.Hiç açıklama yapmaya filan uğraşmayın,yapacağınız tek şey büyükşehir ile yapılan protokolü yayınlamak olmalıdır.Eğer böyle bir protokol yok diyorsanız,yaptığınız şeyin hiç bir mantıklı açıklaması olamaz…

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 16 Mart 19:06