Ziraat Odası Başkanı Ulukaya, "Tarım sektörü yapılan zamlarla çaresizlik içerisinde"

Pamukova Ziraat Odası Başkanı Ulukaya yaptığı basın açıklamasında, üreticinin sorunlarını dile getirdi. Gübre, Tarım ilaçları, mazot fiyatlarının üreticiyi çaresizlik içerinde bıraktığını ifade ederek şu açıklamaları yaptı.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Pamukova Ziraat Odası Başkanı Yaşar Ulukaya Şubat ayında yapılan meclis toplantısında son günlerde gübre ve kimyasal ilaçlara yapılan zamlar ve üretim sorunları görüşüldüğünü belirterek, toplantıda görüşülen konularla ilgili bir basın açıklaması yaptı.  

Ülke ekonomisinde olduğu gibi insan yaşamının olmazsa olmazı tarım sektöründe son günlerdeki girdilere yapılan zamlarla çaresizlik içinde olduğunu ifade eden başkan Yaşar Ulukaya sözlerine şöyle devam etti;

"Geçen yıl ocak ayında 1.765 TL olan üre gübresinin tonu bu yıl ocak ayında %70 zamlanarak 3.000 TL olmuştur.

Aynı şekilde kimyasal tarım ilaçları da dolara endeksli denilerek %25 ila %60 arasında zamlanarak, üreticinin gübre ve ilaç kullanımını imkânsız hale getirilmiştir. Dolardaki artış durup, inişe geçtiği halde maalesef gübre ve ilaçlara yapılan zamlarda herhangi değişiklik yoktur.

Çiftçilerimizin traktöründe kullandığı mazotun deniz araçlarına uygulanan indirimli fiyat uygulamasına geçilmesi zorunlu hale gelmiştir. Yatların kullandığı mazot indirimli satılırken 83 milyon nüfuslu ülke insanını besleyen aynı zamanda ihraç ürünleriyle ülkemize döviz kazandırmak için çalışan çiftçilerimizin üretimde kullandığı mazotun pahalı satılmasını doğru bulmuyoruz.

Yeni çıkartılan kırsal köy mevzuatı ile ilgili gelişmelerin köylümüzün ve üreticilerimizin menfaatleri düşünülerek yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Büyükşehir yasaları çerçevesinde mahalleye dönüştürülen köylerimizin bazılarında köy tüzel kişiliğine ait arazilerin büyük bir kısmı belediyeler tarafından satılmış ve satılmaya devam etmektedir, yeni bir mevzuat değişikliği ile köylere ait arazilerin satışlarının durdurulması ve satılan arazilerin iade edilmesi ile eski haline dönüştürülmesi daha adil olacaktır.

Bu arada milletvekillerimizin gayretlerini bekliyoruz. Ayrıca Sakarya’nın Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarımsal ve Kırsal Kalkınma destekleri ödenecek olan kırk iki (42) il arasında Sakarya’nın bulunmaması, Sakarya ilimize bir haksızlık olduğunu düşünmekteyiz.

Çiftçilerimizin desteklenmesi ülke ekonomisini yakından ilgilendirmektedir, üreticiden alınan buğdayın tonu 1.650 TL olup,  ithal edilerek alınan buğdayın tonu 2.650 TL’dir. Bu şartlar altında dahi ısrarla üretim yapan çiftçilerimizin bankalara ve tarım kredi kooperatiflerine olan borç batağının içindedir. Birçok çiftçimiz Ziraat Bankasından kredi alamadığı için özel bankalardan kredi kullanmak zorunda kalmakta ve maddi sıkıntıda olması yetmiyormuş gibi birde yüksek faizli kredi ödemek zorunda kalmaktadır.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin faaliyetlerine yeni bir düzenleme getirilmelidir. Tarım Kredi Kooperatiflerinin sattığı tarım girdileri sanki piyasa fiyatlarından düşük satıyormuş gibi düşünülüp, oysaki çiftçinin yüksek faiz ile satın aldığı vadeli borçlarını ödeyemez duruma getirmektedir.

Pandemi sürecinde sağlık çalışanlarımız nasıl ki insanlarımızı yaşatmak için var gücüyle gece-gündüz demeden çaba gösteriyorlar ise, çiftçilerimizde insanlarımızın yaşamını sürdürebilmesi için gerekli gıda ihtiyaçlarını üretme gayret ve çaba içerisinde olup, seslerine kulak verilmeli ve sorunlarına çözüm üretilmelidir.

Pandemi sürecinde esnafımıza ve sanayicilerimize verilen maddi desteğin çiftçilerimize verilmemesi, bu destekten çiftçilerimizin mahrum edilmesinin haksızlık olduğunu düşünmekteyiz.

Ayrıca sulamada kullanılan sulama suyunun, sulama birliklerince maliyetlerin yüksek oluşunu bahane edilerek, yüksek fiyatlarla üreticiye yansıtılması çiftçilerimizi sulama yapmaktan cayma durumuna getirmiştir. Güncel bilgilere göre birçok üreticimiz sulama birliğine olan borcunu ödeme imkânı bulamadığı için icralık durumdadır.

İlçemizde otuzun (30) üzerinde sebze ve meyve yetiştirilmektedir. Fakat gübre ve mazot desteği dışında havza bazlı destekler içerisinde bu sebze ve meyvemizin hiçbirinin bulunmamasına yetkililerin dikkatini çekmek istiyoruz, hiç değilse iki (2) adet meyve ve iki (2) adet sebze çeşidine havza bazlı destek verilmesini ve bu destekten de üreticimizin faydalanarak üretimlerini maksimum seviyeye çıkartarak tonajlı üretim yapılması sağlanmalıdır.

Bölgemizin can damarı niteliğindeki Ahiler Barajı meselemiz bulunmaktadır. Birçok etüt çalışması tamamlanmış olmasına rağmen, on (10) yıldır halen ihalesinin yapılmaması olumlu düşünmemize engel olmaktadır. Ahiler barajı faaliyete geçtiğinde seksen bin (80.000) dönümün üzerindeki arazinin ‘’kapalı sistem’’, ‘’cazibe sulama sistemi’’ ile hizmet vereceğinden, üreticilerimizi elektrik ve mazot gibi harcama kalemlerinden kurtaracak olmasıdır. Ayrıca Akçay barajı gibi bu sistem konutlarda içme suyu olarak da kullanılabilecektir.

Kırk (40) yıldır sulamada kullanılan beton kanalların özelliğini yitirip, akan su toprak zeminden aktığı için suyun yarısını toprağın emmesi sonucu birçok arazi sahibi suyun yetmediğinden şikayetçi olmaktadır " dedi.

03 Mar 2021 - 15:33 Sakarya/ Pamukova- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Pamukova Halk Haber Sitesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Pamukova Halk Haber Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Pamukova Halk Haber Sitesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Pamukova Halk Haber Sitesi değil haberi geçen ajanstır.