Pamukova da bu camilerde Cuma namazı kılınacak..

Pamukova İlçesinde 29 Mayıs Cuma günü hangi camilerde Cuma namazı kılınacağı belirlendi. İşte Cuma namazı kılınacak camiler ve alınacak tedbirlerin detayları..

İçişleri Bakanlığı’nın  “Cami ve Mescitlerde Cemaatle İbadet Edilmesi Hakkındaki Genelgesi ” gereği, 26.05.2020 Salı günü Pamukova Kaymakamlığında yapılan toplantı sonunda İlçede hangi camilerde Cuma namazı kılınacağı karara bağlandı. 

İŞTE PAMUKOVA İLÇESİNDE CUMA NAMAZI KILINACAK CAMİLER:

A-Cuma namazları İlçe Müftülüğümüzce belirlenen aşağıdaki yerlerde kılınacaktır.

a) İlçe merkezinde kendi cami avlusunda namazı kılınabilecek camiler

1-      Derebaşı Camii

2-      Sanayi Çavuşoğlu Camii

3-      Hacı Bayram Halil Camii

4-      Muradiye Camii

5-      Muradiye İmam-Hatip Lisesi Tatbikat Camii

b)     Açık alan olarak İlçe Merkezinde Cuma namazı kılmak için belirlenen yerler aşağıda belirtilmiştir.

1-      75 Yıl İlköğretim Okulu Bahçesi : Dörtyol Camiicemaati  için.

2-      Endüstri Meslek Lisesi Bahçesi  : Fatih Camiicemaati  için.

3-      Elbirlik İlköğretim Okulu Bahçesi : Mevlana Camiicemaati  için.

4-      Fatma Hanım İlköğretim Okulu Bahçesi : Akhisar Camii, M. Aksa Nuriyezdan Başol Camii ve Hz. Ömer Camiicemaati  için.

5-      Çarşı Camii batı tarafında bulunan otopark ve caddesi : Çarşı Camii cemaati  için tahsis edilecektir.

c)      Açık alan olarak Mahallelerimizde Cuma namazı kılmak belirlenen yerler aşağıda belirtilmiştir.

1-      Görsev ve Ersev İnanç Kılıç İlköğretim Okulu Bahçesi Gökgöz Mah. Camii cemaati için.

2-      Ak Gıda Fabrikası Servis Alanı : Gökgöz Mah. Ak Gıda Camiicemaati için.

3-      Mekece Mah. Futbol Stadyumu’nda : Mekece Mah. Merkez Camii, Kayadibi Camii, Yeni Camii ve Ahılar Camii cemaati için.

4-      Bacı Mah. Eski Okul Meydanı : Bacı Mah. cemaati için tahsis edilecektir.

d)     Diğer mahalle camilerimiz Cuma namazlarını kendi bahçe ve avlularında kılacaklardır.

B) cuma namazı kılmak için belirlenecek camiler(avlu/bahçeleri) ile açık alanlar çeşitli iletişim kanalları kullanılarak müftülük tarafından kamuoyuna duyurulacaktır.

C) Camilerin kapalı alanları cuma vaktinde kapalı tutulacaktır.

1)29.05.2020 Tarihi itibariyle cami ve mescitlerde cemaatle birlikte yalnızca öğle, ikindi ve cuma namazları kılınacaktır. Diğer vakitlerde münferiden namaz kılmak isteyenler için camiler açık tutulacaktır.

2) Sokağa çıkma yasağı kapsamında yer alan ( 65 yaş üstü ve 20 yaş altı) vatandaşlarımız ile hastalık belirtileri taşıyanların evlerinde kalmaları konusunda gerekli uyarılar/bilgilendirmeler İlçe Müftülüğünce yapılacaktır.

3) Öncelik cami bahçesi/avlusu, açık alanlar olmak üzere meteorolojik/mevsimsel şartlara göre öğle ve ikindi namazları cami içinde kılınabilecek, cuma namazları ise cami içerisinde kılınamayacaktır. Çarşı camisinde Çarşamba günü ilçede pazar kurulduğundan öğle ve ikindi namazları 75. Yıl İlköğretim okulunun bahçesinde kılınacaktır.

4) Cemaatle ibadete başlanan cami ve mescitlerin bütün bölümlerinin uygun yöntemlerle her gün temizlenmesine her zamankinden daha fazla özen gösterilecek ve temizlik işlemlerinde kapı kolları gibi el temasının yoğun olduğu yerler özellikle dezenfektan maddelerle silinecektir. Açık alanlarda namaz kılınacak yerlerin hijyen ve temizliği Pamukova Belediyesi tarafından yapılacaktır.

5) Cami ve mescit içerisinde bulunan klima ve havalandırmalar çalıştırılmayacak, kapı ve camlar açık tutularak cami içerisinin sürekli havalandırılması sağlanacaktır.

6) Ortak kullanım alanlarını asgaride tutabilmek için abdesthane, şadırvan ve tuvaletler kapalı tutulacak, takibi cami  görevlileri tarafından yapılacaktır abdest vb. ihtiyaçların evlerde veya iş yerlerinde giderilerek camiye gelinmesi konusunda cemaate gerekli bilgilendirmeler/uyarılar yapılacaktır.

7) Cemaatle öğle, ikindi ve cuma namazı kılacak herkesin tıbbi/bez maske kullanması zorunlu olacak, maskesi olmayan kişi/kişilerin cemaatle namaz kılmasına müsaade edilmeyecektir. (Cami ve mescit içinde bireysel namaz kılacakların da maske takması zorunlu olacaktır.)

8) Cami ve mescitlerde genellikle ortak olarak kullanılan ve salgın/bulaş riskini artırabileceği değerlendirilen tesbih, rahle, ayakkabı çekeceği vb. malzemelerin bulundurulmasına müsaade edilmeyecektir.

9) Koronavirüs ile ilgili mücadele kapsamında alınacak tedbirleri ve cami ve mescitlerde cemaatle namaz kılmak için uyulması gereken kuralları içeren uyarıcı afişler ilçe sağlık müdürlüğü ve ilçe müftülüğü tarafından bütün cami  mescitler ve namaz kılınacak açık alanlara asılacaktır.

10) Cami ve mescitlere gelecek kişilerin yanlarında şahsi seccadelerini getirmeleri telkin edilecektir.

11) Namaz kılınacak tüm alanlarda hastalığın bulaşması açısından risk teşkil eden vedezenfekte edilmesi mümkün olmayan koli, karton, çuval ve hasır vb. yaygılar kullanılmayacaktır.

12) Cami ve mescit girişlerinde ve cami/ibadet alanı olarak belirlenecek yerlere girecek herkesin ellerini mutlaka dezenfekte etmesi sağlanacaktır. Giriş ve çıkışlara Pamukova Belediyesi tarafından el dezenfektanları temin edilecektir.

 

13) Cami ve mescitlerde topluca geçirilecek sürenin mümkün olduğunca kısa tutulması amacıyla, namazların sünnetlerinin evde kılınabileceği ve tesbihatın evde yapılabileceği hususunda cemaatin bilgilendirilmesi cami görevlilerince sağlanacaktır.

14) Cemaatin fiziksel temastan kaçınması (el sıkışma, musafaha, kucaklaşma vb.) ve sosyal mesafe kuralına uyması yönünde gerekli uyarılar sıklıkla tekrarlanacaktır.

15) Cami ve mescitlerde sosyal mesafe kuralına uygun bir şekilde cemaatle namaz

kılınabilmesi için Kaymakamlığımızın koordinesinde;

a) Namaz kılacaklar arasında sosyal mesafenin sağlanmasını teminen camilerin kapalı alanlarında/avlusunda/bahçesinde ve namaz kılmak için belirlenecek diğer alanlarda, bir kişinin en az 60x110 cm'lik bir alanı (seccadenin kaplayacağı alan) kullanacağı göz önünde bulundurularak, namaz kılınacak alanın en uç noktalarından her yönden birer metre mesafe olacak şekilde ilçe merkezinde Belediye çalışanları cami görevlileri ve Cuma heyeti tarafından, İlçe merkezi dışındaki camilerde cami görevlileri ve Cuma heyeti tarafından  gerekli işaretlemeler yapılacaktır.

b) (a) bendine göre belirlenecek cami içi, bahçesi/avlusu ile namaz kılınacak açık alanların azami kapasiteleri, herkes tarafından görülebilecek bir şekilde anılan alanların girişine Müftülüğümüzce asılacaktır. İçerideki kişi sayısı yeterli noktaya ulaştığında ise bu durum bu alanlara giriş için bekleyen cemaate uygun şekilde cami görevlilerince ve Cuma heyetinde görev yapanlarca duyurulacaktır.

Cuma namazı kılmak için belirlenen açık alanların namaz öncesi ve sonrası,Pamukova Belediyesi tarafından temizlenmesi/dezenfekte edilmesi sağlanacaktır.

Cuma namazlarında ilk saftan başlamak üzere oturmaya başlanacak ve son saf dolana kadar bu sıra takip edilecektir. Namaz bitiminde ise en son saftan başlamak üzere sırasıyla cemaatin namaz kılınan alandan ayrılması için gerekli tedbirler alınacaktır. Bu tedbirler İlçe Müftüsünün  önerisi doğrultusunda namaz kılınabilecek her cami ve açık alan için oluşturulan "Cuma Heyeti"ve kolluk personeli tarafından sağlanacaktır.

27 May 2020 - 12:46 Sakarya/ Pamukova- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Pamukova Halk Haber Sitesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Pamukova Halk Haber Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Pamukova Halk Haber Sitesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Pamukova Halk Haber Sitesi değil haberi geçen ajanstır.