Şimdi de başımıza "Kuş Gribi" çıktı! Yer Sakarya..

Kaynarca'daki tavuk çiftliklerinde yaklaşık 1 hafta önce kendini göstermeye başlayan bir hastalık ilçede birçok çiftlikte aynı anda görülünce Bakanlık devreye girdi. Alınan testler sonrasında hastalığın "Tavuk Vebası" bir diğer adıyla Avian İnfluenza (Kuş Gribi) olabileceğinden şüpheleniliyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Yaklaşık 1 hafta önce önce  bir işletmede baslayan tavuklarda hemen arkasından da et tavuğu yetiştiren bir kaç özel firmanın  tesislerinde görülmeye başlanılan hastalık nedeniyle Kaynarca'da neredeyse 750 bin tavuk telef oldu.

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan gelen yetkililerce ilk örnekler alınarak labaratuarda inceleme altına alınan hastalığın ilk gün çıkan belirtilerinin ardından giderek diğer firmalara ait kümeslerde de görülmesi Türkiye'nin en büyük tavuk merkezlerinden biri olan Kaynarca'da büyük bir panik havasına neden oldu.

Yaşanan bu gelişmeler sonrasında Kaynarca Belediyesi ve Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri ilçede bulunan tavuk yetiştiricilerinin tamamına uyarı yaparak tavukların ikinci bir emre kadar kümeslerinden çıkartılmaması gerektiğini söyledi.

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan da bir ekibin ilçeye gönderildiği gelişme ile bir çok kümesten alınan testler sonrasında hastalığın "Tavuk Vebası" bir diğer adıyla Avian İnfluenza (Kuş Gribi) olabilme şansının çok büyk olduğu belirtildi. 

Henüz resmi bir ağıZdan açıklama yapılmasada Kaynarca'da yaşanan tavuk ölümleri nedeniyle 1 milyona yakın tavuğun bu hastalık nedeniyle telef edilmek zorunda kalınacağı, bu rakamın da artmasından endişe duyulduğu bölgeden gelen haberler arasında.

KUŞ GRİBİ NEDİR ? 

(Avian İnfluenza , Tavuk Vebası, Pestis Avium, Bird Flu)
Kuş gribi, evcil ve yabani kanatlılar ile memeli hayvanların çoğunda solunum ve sindirim sistemine ait belirtiler gösteren, ölümle sonuçlanan çok bulaşıcı bir hastalıktır.
Hasta tavuklarda yüksek bulaşıcılığı olan bu hastalık ilk kez 1878 yılında İtalya’da tespit edilmiş ve "tavuk vebası" olarak adlandırılmıştır.
Hastalık etkeninin bir virus olduğu 1901 yılında ortaya konulmuş olmasına karşın, etkenin memeli influenza A virusları ile ilişkili olduğu ancak 1955 yılında gösterilebilmiştir. Hindilerde ise ilk izolasyon 1963 yılında Kuzey Amerika’da yapılmıştır.

HASTALIK ETKENİ :

Hastalık etkeni Orthomyxoviridae familyasından Influenza gurubuna ait, tek sarmallı, RNA taşıyan Influenza A virusudur. Influenza viruslarının A, B ve C olarak 3 tipi tanımlanmıştır  
A tipi Influenza virusunun yüzeyinde antijenik özellik gösteren “hemagglutinin” (H) ve “neuraminidase” (N)  olarak iki grup protein bulunmaktadır. Birinci grup olan hemagglutinin  proteininin H1-H16 arasında 16 farklı alt tipi, ikinci grup olan neuraminidase proteininin ise N1-N9 arasında farklı 9 alt tipi  bulunmaktadır. İnfluenza A virusleri bu yüzey proteinlerden taşıdıkları alt tiplere göre isimlendirilmektedir (H5N1 gibi). Bu durumda İnfluenza A virüsunun 144 alt tipi bulunmaktadır.  (16 x 9 =144)


Günümüzde İnfluenza A virüslerının H5 ve H7 protein taşıyan alt tipleri patojenik suşlar olarak kabul edilmektedir. Bu suşlar % 100'lere varan düzeyde ölümlere sebep olabilirler. Diğer suşlar ya çok az hastalık belirtisine sebep olurlar ya da hiç fark edilmezler.
Fakat bununla beraber bu virusların antijenik yapılarında hızla değişim eğilimi vardır. Düşük patojeniteye sahip suşlar hızla değişime uğrayarak öldürücü gerçek suşlar haline dönüşebilir.
İnfluenza virusları ılıman ve kutuplara yakın bölgelerdeki insanlarda, domuz ve at topluluklarında özellikle kış mevsiminde, tropikal ve subtropikal bölgelerde ise bütün yıl boyunca görülmektedir. Buna rağmen kanatlı ve deniz memelilerinde influenza salgınları herhangi bir zamanda çıkabilmektedir.

BULAŞMA :

— Hasta hayvanların akıntıları ve özellikle dışkı ile direk temas,
— Bulaşık yem, su, malzeme ve kıyafetlerle temas
— Klinik olarak hastalık belirtilerini göstermeyen su ve deniz kuşlarıyla temas
— Kırık ve çatlak bulaşık yumurtalar civcivleri kuluçka makinesinde iken enfekte edebilir.

TAŞINMA :

— Göçmen kuşlar vasıtası ile ülkeden ülkeye taşınır.
— Riskli dönemlerde sulak alanlara girip çıkan araç ve insanlar ile yerleşim yerlerine taşınır.
— Riskli dönemlerde avcılık faaliyetleri ile yerleşim yerlerine taşınır.
— Hastalık çıkmış olan yerleşim yerlerinden kontrolsüz araç ve insan hareketleri ile diğer yerleşim yerlerine taşınır.
— Riskli dönemlerde avcılık faaliyetleri ile yerleşim yerlerine taşınır.

VİRÜSUN DIŞ ORTAMLARDA YAŞAM SÜRELERİ :

Çevrede:
Influenza virusları çevresel ortamda ve özellikle serin ve nemli koşullarda uzun zaman sürelerinde canlılıklarını korurlar. Enfektivite dışkı materyalinde 4 °C’de 30-35 gün, 20 °C’de 7 gün sure ile muhafaza olmaktadır.

Karkaslarda:
AI virüsü karkaslarda ortam sıcaklıklarında yalnızca birkaç gün canlılığını koruyabilirken buzdolabı sıcaklıklarında 23 güne kadar canlı kalır.

Et ürünlerinde:
Merkez iç sıcaklığın 71°C ye ulaştığı bir ısıl işlem uygulamasında 1 saniyelik süre inaktivasyon için yeterlidir.

AI virusunun kimyasal ve fiziksel etkenlere karşı dayanıklılığı;

Isı ; 56°C /3 saat, 60°C /30 dakikada inaktive olmaktadır
Dezenfeksiyon: Formalin ve iyot bileşikleri ile inaktive olmaktadır
pH: Asitik pH larda inaktive olmaktadır
Kimyasallar: Oxidising agents, sodium dodecyl sulphate, lipid solvents, ß-propiolactone ile inaktive olmaktadır

İNKÜBASYON SÜRESİ

Hastalığın kuluçka süresi 3-5 gündür. Genellikle 24-36 saatte hastalık kendini gösterir. Hastalar 1-7 gün içerisinde ölürler.

01 May 2020 - 17:13 Sakarya/ Kaynarca- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Pamukova Halk Haber Sitesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Pamukova Halk Haber Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Pamukova Halk Haber Sitesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Pamukova Halk Haber Sitesi değil haberi geçen ajanstır.