Çocuğunuz çamaşır suyu ve buna benzer maddeler içerse sakın kusturmayın..!

Uzmanlar ve sağlık çalışanları son günlerde yer alan haberlerde annelerin çamaşır suyu içen çocuklarını kusturduğu, bu müdahalenin asla yapılmaması kusturulmaması konusunda uyarılarda bulundular..

Haber albümü için resme tıklayın

Son günlerde yer alan haberlerde, annenin çamaşır suyu içen çocuğunu, ilk yardım bilincinden yoksun, çaresice kusturmasının yanlış olduğunu vurgulayan uzmanlar anne ve babalara uyarılada bulunarak, böyle durumlarda çocuklarını kusturmamaları konusunda uyardı.

Çocukların yanlışlıkla en fazla içtiği madde çamaşır suyudur. Piyasada birçok derişimde bulunabildiği için farklı klinik sonuçlara da yol açabilir. Çocuklar tarafından içilen diğer maddeler yağ çözücü, kireç çözücü ve lavabo açıcısı olarak sıralanır.

Uzmanlar ve sağlık çalışanları, Çocuğun yakıcı bir madde içtiğini anlarsak, onu kesinlikle kusturmaya çalışmamalı ve ağızdan hiçbir şey vermemeye dikkat edilmesi gerektiği, hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmak dışında çocuğa hiçbir müdahale yapılmaması gerektiği konusunda uyarıda bulundular.

Çocuklarda sık karşılaşılan çamaşır suyu içme vaklarında; Çocukların asla kusturulmamaları gerektiği, kusturulur ise ikinci bir yanıcı ve yakıcı hasarlara yol açıp durumu daha da kötüleştirebileceğinin bilinmesi gerektiği konusunda uyarıda bulundular.

Çamaşır suyu içilmesi sonucunda; insanda mide ve soluk borusunda şiddetli yanma, ağız, gırtlakta acı ve tahriş gibi belirtiler meydana gelebilir. Eğer bu belirtileri gösteren kişi hemen tedavi edilmez ise sindirim sistemlerinde ve diğer iç organlarında kalıcı hasarlar bırakabilir.

Çamaşır suyu kezzap gibi maddeler içildiği her durumda acil müdahalenin önemine dikkat çeken uzmanlar, çamaşır suyu, kezzap gibi maddeler içildiğinde kendinizi ve çocuğun kesinlikle kusturulmaması gerektiği konusunda uyardı.

Bu gibi durumlarla karşılaşanlar, hemen 112 acili arayarak en yakın hastane ve sağlık kuruluşuna sevkinin yapışması gerektiği, sağlık personelinden yardım alınması gerektiğinin önemli olduğu uyarısında bulundular.

Evde Kalın Sağlıklı Kalın

28 Nisan 2020 Sakarya/ Pamukova- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Pamukova Halk Haber Sitesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Pamukova Halk Haber Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.