Koronavirüsten ölenler nasıl gömülüyor? İşte o sorunun cevabı

Ülkemizde Koronavirüs salgınında hayatını kaybedenlerin definleri sürüyor. Bu 59 kişi arasında Sakarya'dan da ölüm varmı resmi açıklama yapılmadığı için bilinmiyor. Peki virüsten ölenler nasıl gömülüyor? İşte bu sorunun cevabı

Bilim Kurulu ve Diyanet'in tavsiye ve kararları doğrultusunda, Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenler ülke genelindeki illerde defin işlemleri yapılıyor. 
  Sağlık Bakanlığının dün yaptığı açıklamaya göre 59 kişinin virüsten öldüğü ülkemizde, bu 59 kişi arasında Sakarya'dan da ölenler varmı?  resmi açıklama yapılmadığı için bilinmiyor. 
 Bakanlık virüsle ilgili olarak resmi açıklamalarında ölüm olaylarının yaşandığı illeri belirtmediği için ilimizde de virüsten ölen varmı bilinmiyor.
    Ancak virüsten ölenler  hastanelerden özel kıyafetli ekipler tarafından alındıktan sonra mezarlıklarda defin ediliyorlar.
  Peki bu  virüsten ölenlerin defin işlemi nasıl yapılıyor?

MEZARLARI DAHA DERİN VE KİREÇLENEREK

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Küdürlüğü yetkilileri virüsten olası ölümlerde,hayatları kaybedenlerin definleriyle ilgili Bilim Kurulu ve Diyanet İşleri Başkanlığının talimatlarının uygulanacağını bu nedenle virüsten ölenlerin defin işlemlerinin de özel yapılacağını belirttiler.

Buna göre normal ölümlerde mezar yeri 1.25 metre olarak kazınırken, virüsten ölenlerin mezarları 1.60 olarak kazılacak..

Yine virüsten ölenlerin mezarlarına kiraç dökülecek.

Virüsten yaşamlarını yitirenlerin defin işlemi ise diğer illerde ceset torbası ile yapılıyor. İlimizde de virüsten ölenlerin defin işlemi sızdırmaz olması sebebiyle ceset torbalarıyla yapılacak..

Defin işlemlerini gerçekleştiren mezarlık görevlileri özel kıyafetler ile bu işlemi yapılacağı da ifade ediliyor.

26 Mart 2020 Sakarya/ Pamukova- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Pamukova Halk Haber Sitesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Pamukova Halk Haber Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.