Mekece Ortaokulu'na Elazığ depremi sonrası yıkım kararı..

Pamukova Mekece Ortaokulu'na Elazığ depremi sonrası yıkım kararı çıktı. Okul tahliye diliyor.Öğrenciler ikinci dönem Pınarlıbacı okulun da eğitim öğretim görecekler..

Pamukova da 74 öğrencinin eğitim öğretim gördüğü 10 derslik Mekece Ortaokulu'nun Elazığ'da yaşanan 6,8 büyüklüğündeki deprem sonrası, Valilik kararı ile tahliyesine ve daha sonrada yıkımına karar verildi.

İl Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yıl yapılan incelemede Sakarya da 154 okulun " Depreme dayanıklı olmadığı, eski bina olduğu ve riskli olduğu " tespit edilmişti. Riskli okullar arsında yer alan Mekece Ortaokulu için Elazığ da yaşanan 6,8 büyüklüğündeki deprem sonrası Sakarya Valililiği tarafından tahliyesine ve yıkımına karar verildi.

Kararın Pamukova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilmesi sonrası Mekece Ortaokulunda tahliye işlemleri başladı. İlçe Milli Eğitim Müdürü Aziz Demir,Okulda eğitim gören 74 öğrencinin,  taşımalı sistem ile en yakın okul olan Pınarlıbacı okulunda eğitim öğretim göreceğini, okulda görev yapan 10 öğretmende Paınarlıbacı okuluna görevlendireceğini açıkladı.

Demir " Yarı yıl tatili sonrası Pınarlıbacı okulunda eğitim öğretim görecek öğrenciler taşımalı sistem ile öğle yemeklerini de yeni okullarında yiyecekler " dedi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Azizi Demir, " Oku 1974 yılında yığma tuğla ile yapılmış. Yapılan incelemelerde deprem de risk taşıyor.  Mekece Ortaokulunun tahliye sonrası yıkımı gerçekleştirildikten sonra ivedilikle modern yeni okulun yapımına başlanacak. ve 2020-2021 eğitim öğretim yılına yetiştirilmeye gayret edilecek " dedi.

Mekece Mahalle Muhtarı Mevlüt Kaba sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Yıllarca yüzlerce öğretmenin görev yaptığı,binlerce öğrencinin yetiştiği okulumuz risk nedeniyle yıkılacak.Üzüntülüyüz ama çocukların canı daha önemli.Yeni okulumuz seneye yetişecek.Hayırlısı olsun " dedi.

28 Ocak 2020 Sakarya/ Pamukova- Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Pamukova Halk Haber Sitesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Pamukova Halk Haber Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.