Doğalgaz faturaları cep yakıyor. Tek odada ısınma dönemi!

Havaların soğumasıyla birlikte ısınmak için doğal gaz kullanan vatandaşlar gelen faturalarla mücadele ediyor. Aralık ve ocak aylarına ait faturaların yüksek gelmesi, vatandaşı zora soktu. Tek odada ısınma dönemi..

Sosyal medyada tepkisini dile getiren vatandaşlar faturalarını paylaşıp, çalışana ve emekliye yüzde 5 zam verildiğini hatırlatarak, doğalgaza en az yüzde 30 zam yapıldığını belirtti.

Bazı vatandaşlar ise faturaların 2 katına çıkmasına rağmen ısınamadıklarını vurgulayarak, “Isınmak artık lüks oldu” dedi. 

Sözcü'den Taylan Büyükşahin'in haberine göre, sosyal medyada doğalgaz faturalarını paylaşan vatandaşlar, KDV tutarlarının da yüksek olduğuna dikkat çektiler.

800 TL fatura gelen bir vatandaş, 130 TL'lik KDV ödediğini belirterek “Donarak ölelim biz” ifadelerini kullandı.

Son 2 yılda doğalgazdaki fiyat artışı yüzde 65'i geçti

Geçen yıl ağustos ayında doğalgaza yüzde 14.97 ve eylül ayında yüzde 14.90 oranlarında zam yapılmıştı. Böylece 2019'da yapılan toplam zam oranı yüzde 32.1'e çıkmıştı. 2018'de de yapılan yaklaşık yüzde 30'luk zamla birlikte, son 2 yılda doğalgazdaki fiyat artışı yüzde 65'i geçti. Bu artışla artık evlerde doğalgazın tüm evde kullanılmak yerine tek bir odada kullanıldığı belirtiliyor
 Bazı vatandaşlarda yüksek faturalar nedeniyle dogalgaz kullanmak yerine evlerinin bir odasında soba kurarak ısınmayı tercih ediyorlar..  
 Havaların soğumasıyla birlikte doğalgaz kullanımının artmasıyla birlikte faturalarda yüksek gelmeye başladı.
 Özellikle Aralık ayı kullanımı için gelen Ocak ayı faturalarının yüksek olması nedeniyle Sakarya ve İlçelerinde binlerce abone faturalarını ödeyemedi.

19 Ocak 2020 Sakarya/ Pamukova- Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Pamukova Halk Haber Sitesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Pamukova Halk Haber Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.