Hastanede Ayşeler karıştı olan Ayşe Nine’ye oldu..Öldüren karışıklık!

Hasta yoğunluğu yaşanan Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde 85 yaşındaki Ayşe K. ameliyat öncesi serviste 40 cc kan verildi. Ancak odada yatan başka bir Ayşe adlı hasta vardı ona verilmesi gereken kan grubundaki kan karışıklıkla Ayşe Nine’ye verildi ve yaşlı kadın öldü.

Sakarya Eğitimve Araştırma Hastanesi’nde yaşanan cumhuriyet savcılığının ‘Şüpheli ölüm’ diye adli soruşturma başlattığı olay geçen hafta Cuma günü meydana geldi.

İddialara göre Sakarya ÜniversitesiEğitim ve Araştırma Hastanesi Merkez Kampüsü’nde kalça kırığı ameliyatı olmak üzere getirilen 85 yaşındaki Ayşe K. aynı gün ameliyat oldu ve ortopedi servisine alındı.

AMELİYAT SONRASI

Yaşlı kadına ameliyat sonrasında ortopedi servisine alındı. Ameliyatı gerçekleştiren doktor hastaya kan verilmesini isteyince aynı akşam serviste nöbetçi olan servis hemşireleri 75 yaşındaki Ayşe K.ye kan vermek istediler. Ancak iddialara göre ortopedi servisinde Ayşe adlı başka bir kadın hasta da vardı ve hemşireler isimleri karıştırarak isimleri ameliyat olacak 85 yaşındaki hastaya aynı isimdeki diğer hastanın kan grubundaki kanı verdiler. Farklı kan grubu verilen Ayşe isimli hasta ilerleyen saatlerde fenalaşarak yoğun bakıma alındıktan sonra yaşamını yitirdi.

ŞÜPHELİ ÖLÜM
Ailenin de şikayeti üzerine yanlış kan verilmesi nedeniyle öldüğü iddia edilen yaşlı kadının ölümüne cumhuriyet savcılığı şüpheli ölümden otopsi yaparken hastane ve sağlık müdürlüğü de idari soruşturma başlattı.

40 CC VERİLDİ
Hastane yönetimi ölümle ilgili adli soruşturmanın yanısıra idari soruşturma da sürdüğünü belirterek ilk tespitlere göre hastaya 40 cc kan verildiğini belirledi. Kalça kırığı ameliyatlarının riskli ameliyat olduğu ameliyat sonrasında hastada kan pırtısı atma riski bulunduğuna dikkat çekilerek yaşlı hastanın ölüm sebebinin otopsi sonrasında adli tıp kurumunun raporuyla ortaya çıkacağını belirttiler
 Ölümle ilgili olarak adli ve idari soruşturma sürüyor.

HASTA YOĞUNLUGUNDA GÜNDEMDE

Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi son aylarda yaşanan  hasta yoğunluğuyla gündeme geliyor. Bölgenin en büyük hastanesi olan hastaede günde 15 bin poliklinik muayenesi yapılıyor ve ilimizin yanısıra çevre illerden de hastalar buraya geliyor

14 Ocak 2020 Sakarya/ Pamukova- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Pamukova Halk Haber Sitesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Pamukova Halk Haber Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.