BMC den bin yataklı hastaneye! Ali İhsan Yavuz 17 yılı böyle değerlendirdi..

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.Sakarya'ya 25 milyar liralık yatırım yaptıklarını söyledi..

Büyütmek için resme tıklayın

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, partisinin milletvekilleri, İl Başkanı ve Büyükşehir Belediye Başkanı ile basın mensuplarının karşısına çıktı. Düzenlenen kahvaltı programına Yavuz’un dışında AK Parti Sakarya Milletvekilleri Recep Uncuoğlu, Kenan Sofuoğlu, Çiğdem Erdoğan Atabek, AK Parti İl Başkanı Yunus Tever ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce katıldı.

Toplantının başında Ali İhsan Yavuz, 2002 yılındna bu yana Sakarya’da yapılan devlet yatırımlarından bahsetti. Yavuz özellikle sağlık alanında yapılan yatırımları vurgulayarak, AK Parti öncesinde sağlığın durumunun içler acısı olduğunu söyledi.

1000 yataklı hastanenin temelinin bu yıl atılacağını müjdeleyen Yavuz, “Bu açığı dile getirdik. Cumhurbaşkanımızla konuştuk, Bakanlarla defalarca hep beraber konuştuk. Hatta buraya gelmeden önce Sağlık Bakanımız ile de konuştum. Sonuç olarak bu yıl temel atılıyor. Allah’ın izniyle bu hastane 2023’ten önce bu hastane hizmete girer” dedi.

YAVUZ'UN AÇIKLAMASINDAN SATIR BAŞLARI

'Sakaryalılar Türkiye'nin en kaliteli suyunu içiyor'

Sakarya halkı ülkenin en kaliteli suyunu içiyor. Suyumuz gerçekten çok kaliteli. Ve bununla gurur duyuyorum

'17 yılda Sakarya'ya 25 milyar TL yatırım yapıldı'

Ali İhsan Yavuz son 17 yılda Sakarya'ya 25 milyat TL'nin üzerinde kamu yatırımı yaptıklarını söyledi.

'Bir ara basın ile uğraşacaktım vazgeçtim'

Ali İhsan Yavuz basınn ile yaptığı toplantıda bir anısını anlattı. İlçe başkanı olduğu zamanda bir TV kanalında kendisine haksız eleştiriler yapıldığını ve bunu kaldıramadığını ifade etti. Bende o zaman bir kanal kurmayı düşündüm. Yavuz espirili bir dille 'Sonra işimin bu olmadığını istişare ederek vazgeçtim' dedi.

 BMC İNŞAATI DURDU MU?
BMC kış şartları sebebiyle yavaşladı. Tank için odaklandılar. Nisan gibi Karasu’da BMC’nin inşaatı son sürat devam edecek.

1000 YATAKLI HASTANE KAMU İMKANLARI İLE Mİ YAPILACAK

1000 yataklı hastane Yap işlet devret olmayacak. Tamamen kamu imkanları ile yapılacak. Bin yataklı hastanenin bu yıl temelinin atılacağını müjdesini de veren Yavuz, hastanenin 2023’ten önce hizmete gireceğini belirterek, "Hastane konusu ile ilgili Cumhurbaşkanımız ile konuştuk, bakanlarımız ile defalarca hep birlikte konuştuk. Ve sonuç olarak bu yıl Allah’ın izniyle başlıyoruz. Bu konu uzun vadede değil, yakın vadede hallolacak çünkü bu yıl temel atılıyor. Allah’ın izniyle 2023 yılından önce bu hastanenin hizmete girmesini planlıyoruz. Sakarya’nın hayrı için her konuyu konuşuyor ve takip ediyoruz. Bu birlik ve beraberliğimiz devam edecek, her konuya ilişkin bu birlik beraberlik içerisinde bakacağız, karşı koyacağız veya katkı sağlayacağız. Bizim rotamız, milletimizin rotasıdır; Sakarya’nın rotası neyse bizim rotamız odur. Sizin rotanız neyse, bizim rotamız odur. Biz millete rağmen siyaset yapma düşüncesinde değiliz. Her bir arkadaşımız adına söylüyorum, milletimiz ne arzuluyorsa, milletimizin ne hayrına olacaksa onu statülerimizi milletimizin hayrına kullanmak üzere gece-gündüz çalışacağız" ifadelerini kullandı.

KARASU DEMİRYOLU VE YENİ ADLİYE BİNASI


Karasu demiryolu hakkında bir çalışma yok. Büyük bir proje. 5 milyar TL’lik bir yatırım. Şu an bir adım yok. Yeni adliye binası depremden sonra yapıldı ama yetmiyor. İçler acısı durum var. Adalet Bakanımızda gördü burayı. Göç İdaresinden kalan yerel Bölge İdare ve Vergi Mahkemesini taşıyıp rahatlattık. Sayın başkanımız kalıcı işyerini tahsis etti. Adalet Bakanı ile görüştük ama bu yıl için bir şey diyemem.

Ulaşıma 10, tarıma ise 1,4 milyar TL yatırım yapıldı

Son 18 yıl içerisinde Sakarya genelinde ulaşım ve tarıma yaptıkları yatırımlar hakkında konuşan Ali İhsan Yavuz, "Ulaşıma 10 milyar TL gibi bir yatırım yapıldı. 2000 öncesi 133 kilometreydi, 2003-2018’de 195 kilometre ilave edildi ve toplam 328 kilometre artış oranıyla yüzde 148 bu artış oranları önemli elbette. Neler yapıldı dersek; Adapazarı-Karasu yolu 86 kilometre, Adapazarı-Kaynarca yolu 30 kilometre, Geyve-Taraklı yolu 32 kilometre, Mekece-Adapazarı yolu 48 kilometre, Akyazı-Mudurnu yolu gibi örneklerle söyleyebilirim. Tarımda 1,4 milyar TL tarımsal destek sağlandı 18 yıl içerisinde. Küçümsenebilecek bir miktar değildir. Tarımsal hasıla yüzde 320 oranında artmış, tarımsal ihracat yüzde 665 oranında artmış, tarımsal krediler yüzde 694 oranında artmış. Fındığa sadece 2018 yılında 82 milyon 230 bin TL destek verilmiş. Ondan önceki yıllarda da aynı oranda vardı ve bu bizim dönemimizde başladı. Mısıra 5 milyon 442 bin, diğer 77 milyon 166 bin TL ve toplam 164 milyon 939 bin TL tarıma destek verilmiş 2018 yılında" diye konuştu.

Sağlığa 650 milyon yatırım yapıldı, 2022’de 1,5 milyar TL’ye ulaşacak

Şuana kadar sağlıkta 650 milyon TL yatırım yaptıklarını ancak bu rakamın 2022’nin sonda 1 buçuk milyar TL olacağını açıklayan Yavuz, "Sağlıkta 650 milyon TL yatırım yaptık ama devam eden yatırımlar ile birlikte toplamda 1 buçuk milyar TL. Bu çok önemli bir rakamdır. Şuanda projesi, ihalesi devam edenleri katarak söylüyorum, biz bu rakama kesinlikle 2022 yılında ulaşmış olacağız. Hastanenin yatak oranlarına bakacak olursak; yatak sayısı 2002’de 996 iken 2019’da bin 942 olmuş, yüzde 95 artmış. Yoğun bakım sayısı 2002’de 32 iken 2019’da 312 olmuş, yetmiyor tabi ama olan durumu görelim. Yüzde 975 yoğun bakım sayısı artmış 2002’den bugüne. Nüfusun artışına bakalım, 2002’den bugüne yüzde 34 artmış, yani oranlara baktığımızda böyle mukayese edilebilir. Yüzde 34 nüfus artmış ama yoğun bakım ünite sayısı yüzde 975 artmış, nereden nereye geldiğimiz anlaşılsın diye bu çarpıcı rakamın altını çizmek istedim. Palyatif bakım 2002 yılında hiç yoktu, bugün itibari ile 58 tane var. 2002 yılında 10 bin kişiye düşen yatak sayısı 14,4 iken 2019 yılında 19 olduğunu söylemek istiyorum. 2002 yılında sağlıkta bir tane profesörümüz yokken bugün 50 tane profesörümüz var tıpta. Sağlık alanında çalışanlar 2002 yılında 2 bin 909 iken bugün itibari ile 7 bin 439’dur. Artış oranı yüzde 156’dır. Nüfusun artışı yüzde 34 ama sağlık alanında ki tüm çalışanların oranı yüzde 156 olduğunu söylemek istiyorum. 2002’de ambulans sayısı 9 iken bugün itibari ile 59 tane var. İstasyon sayısı 6 iken 36, vaka sayısı 4 bin 666’dan 104 bin 689’a ve personel sayısı ise 46’dan 484’e çıkmış" şeklinde konuştu.

13 Ocak 2020 Sakarya/ Pamukova- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Pamukova Halk Haber Sitesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Pamukova Halk Haber Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.