Muhtarlar sulama ücretleri ve Ahiler barajı için Eskişehir'e gittiler

Pamukova Ak Parti İlçe Başkanı Burak Çelik ve 13 mahalle muhtarı tarla sulama ücretleri ve Ahiler Barajı projesi için Eskişehir 3.Bölge Müdürlüğüne gittiler..

Pamukova da tarımsal sulama ücretlerinin adaletsizliği, ücretlerinin fazla olması, Ahiler Mahallesinde yapılması planlanan ve yüksek maliyeti nedeni ile belemeye alınan  baraj inşaatı için Ak Parti İlçe Başkanı Burak Çelik, 13 Mahalle Muhtarı Eskişehir 3. Bölge Müdürü Murat Gül ile görüştüler.

Muhtarlar tarımsal sulama ücretlerinden dert yandılar

Pamukova mahalle muhtarları, tarımsal sulama ücretlerinin fazlalığından şikayet ederek, kanallarda bölgelere göre farklı ücretlerin uygulanmasının çiftçileri zora soktuğunu ifade ettiler. Muhtarlar sulama ücreti ödemeye giden çiftçilerden beyanname vermedikleri ve üye olmadıkları için yüzde 40'a varan ücretler alındığından da şikayetçi oldular.

Gül  "Damlama sulama maliyetleri düşürür..!"

DSİ 3. Bölge Müdürü Murat Gül sulama ücretlerinin kanunla belirlendiğini, yüksek bölgelere sulama yapacak çiftçilerin damlama sulama sistemine geçmesinin fiyatları düşüreceğini ifade etti. Beyanname ve üye olmayan çiftçilerden kanunda yer alan para cezalarının en alt limitinin uygulandığını da ifade eden Gül, çiftçilerin duyuruları dikkate alması gerektiğini aksi halde mağdur duruma düşe bileceklerini ifade etti.

Ahiler barajına alternatif projeler üzerinde çalışılıyor..

Pamukova Ahiler Barajı'nın akıbetini de soran muhtarlar, barajın yapılmasının çiftçilere büyük katkı ve kolaylık sağlayacağını, cazibeli sulama ile Sulama birliğinin elektrik maliyetinin düşeceğini, bununda çiftçinin sulama ücretlerinin düşmesi anlamına geldiğini ifade ettiler.

DSİ 3. Bölge Müdürü Murat Güler, Ahiler barajının maliyetinin 230 milyon lirayı bulması nedeni ile beklemeye alındığını, daha düşük maliyetli projeler üzerinde çalışıldığını ifade etti.

04 Ocak 2020 Sakarya/ Pamukova- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Pamukova Halk Haber Sitesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Pamukova Halk Haber Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.