Mekke'nin Fethi Gecesine tüm Pamukovalılar davetli..

1 Ocak 630 tarihinde gerçekleşen Mekke'nin Fethi her yıl olduğu gibi bu yılda manevi programlarla yurdu bir çok yerinde kutlanacak. Kutlamalarla ilgili Anadolu Gençlik Derneği Başkanı Ali Ahmet Çelik açıklama yaptı.

Yaklaşan Mekke'nin Fetih yıldönümüne Anadolu Gençlik Derneği'nden vatandaşlara çağrı geldi. 1 Ocak gecesi fethin nasıl gerçekleştiğini İslam dünyası için bu fethin ne demek olduğunun anlatılacağı kutlama programına tüm Sakaryalıları davet eden Anadolu Gençlik Derneği Başkanı Ali Ahmet Çelik'in yaptığı açıklama şu şekilde:

31 Aralık Salı gününü 1 Ocak Çarşamba gününe bağlayan gece Mekke’nin Fethinin Yıl Dönümü olarak kutlanacaktır. Bilindiği üzere yeryüzünün ilk binası Kâbe’nin bulunduğu şehir olan Mekke İslam Ordularınca 1 Ocak 630 tarihinde fethedilmiştir. Anadolu Gençlik Derneği öncülüğünde geleneksel olarak düzenlenen fetih kutlamaları bu yıl da ülkemiz genelinde birçok il ve ilçe merkezinde yapılacak olan salon programları ile gerçekleşecektir.

Siyer-i Nebi :Bu mücahidin yegâne temsili de Hz. Peygamber ve onun çizdiği kutlu yoldur. Bu vesileyle Aralık ayının 15'inde tüm Türkiye'de eşzamanlı olarak Siyer-i Nebi Bilgi Yarışması gerçekleşmiştir. Bu sene Sakarya genelinde 2358 liseli genç kardeşimiz yarışmamıza kaydolmuştur. 16 ilçemizde,18 sınav merkezi ve 50 salonun üzerinde sınavımız gerçekleşti. Siyer-i Nebi Bilgi Yarışmasında dereceye giren gençlerimize Mekke'nin Fethi programında hediyeleri takdim edilecektir. 

Fetih; insanın, toplumun ve doğanın, sevgiyle, merhametle ve adaletle buluşmasıdır. Fetih insan olmanın, halife kılınmanın, dağların yüklenmekten çekindiği bir yükü omuzlamanın ve kulluk sözü vermenin gereğidir. Fetih sadece hakkın hâkimiyeti için çıkılan bir seferin sonucu değil; bilakis o sefere çıkabilme dirayetidir.

Fetih işgal değildir. Fetih bir ırkın diğer ırkı tarumar etmesi değildir, bir bölgenin halkının diğer bölge halkını sömürmesi değildir, insanların inanç ve düşüncülerini zorla değiştirme değildir. Enerji kaynaklarını, yer altı yer üstü zenginliklerin ele geçirmek için savaşanlar, insanları imha etmek için savaşanlar bunu anlayamaz.

Biz bir insanını kurtarmanın bütün insanları kurtarmak gibi olduğuna inanırız. Biz bir insanı haksız yere öldürmenin de bütün insanları haksız yere öldürmek gibi olduğuna inanırız. Bir can kurtulsun diye kendi canımızdan geçeriz. Bunun adına şehadet denir. Şehadeti anlamayanlar fethi anlayamaz. Fetih ile işgali ayırt edemezler.

Mekke’nin Fethinin 1389. Yıl Dönümü vesilesiyle Mekke şehrinin insanlık tarihindeki önemine de değinmek gerekir. Mekke yeryüzündeki ilk şehirdir. İlk insan ve ilk peygamber olan Hazreti Adem (as)’ın tevhit inancının bir sembolü olarak, insanın yeryüzündeki sınanma serüveninin bir nişanı olarak inşa ettiği ilk bina yani Kabe bu şehirdedir. Âlemlere rahmet olarak gönderilmiş son peygamber Hazreti Muhammed bu şehirde doğmuştur.  Kur’an-ı Kerim’in ilk çağrısı bu şehrin sokaklarında yankı bulmuştur.  Yeniden vücut bulan tevhit inancının ilk şehitleri bu şehirden çıkmıştır. Tebliğin 13yıl süren çileli günleri bu şehirde yaşanmıştır. Habeşistan’a yapılan hicrette, Medine’ye yapılan hicret de bu şehirde yaşanılan sıkıntılı sürecin sonunda olmuştur. Mekke o dönemin Müslümanları için işkencenin, boykotun, ambargonun, zulmün her türlüsünün tadıldığı yaşanılmaz bir şehir haline gelmiştir.

p>Hicretin 6.yılında Mekkeli müşriklerle imzalanan ve o zaman Müslümanların aleyhine gibi görünen Hudeybiye Barış antlaşmasının iki yıl geçmeden yine Mekkeli müşrikler tarafından bozulması üzerine Mekke’nin fethine giden yol Müslümanlara açılmış ve Mekke yeniden tevhit inancının emin bir beldesi haline gelmiştir.

Günümüz Müslümanların bu büyük fetihten çıkaracağı bazı dersler vardır. Öncelikle Müslümanlar verdikleri sözü tutarlar, yaptıkları antlaşmayı bozmazlar. Zaferin Allah’tan olduğuna inanırlar. Sabrın ve fedakârlığın Müslümanca bir yaşam tarzının gereği olduğunu bilirler. İslam’ı yaşamanın ancak cihad ile mümkün olduğunu idrak ederler. Zafere giden yolda en büyük gücün inanç olduğunun farkındadırlar. Emaneti ehil ellere teslim etmek gerektiğine inanırlar. Fethin gayesinin ganimet elde etmek değil, yürekleri kazanmak olduğunu bilirler. İslam’ın yaşanmasında kadın erkek tüm Müslümanlarınbeyat sorumluluğu olduğunun farkındadırlar. Bir Müslümanın gücü nispetinde tüm yeryüzünden sorumlu olduğunu bilirler. Tevazünün, vefanın ve sadakatin Müslüman ahlakının vazgeçilmezleri olduğuna inanırlar.

Bu inanç ve duygularla tertip edeceğimiz Mekke'nin Fethi Gecesi programına yüreğinde Hz. Peygamber sevdası olan Mekke aşkı olan tüm Sakaryalıları ve Pamukovalıları davet ediyoruz.

Konuşmacı : Abdülaziz Kıranşal

Sakarya Büyükşehir Mehteri

Sela: Bedirhan Buğra Koçak

Ezan: Mustafa Ensar Kahraman Kuran: Ömer Faruk Cambazlar

Ali Ahmet Çelik

Anadolu Gençlik Derneği Sakarya Şube Başkanı

24 Aralık 2019 Sakarya/ Pamukova- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Pamukova Halk Haber Sitesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Pamukova Halk Haber Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Kasım Özkan - Kutlu dogum haftası safsatasını unutmadık,bu yapılanın islamiyette yeri yok.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 26 Aralık 16:49