Ak Parti'de kartlar yeniden dağıtılacak!

Kongre sürecine giren Ak Parti'de Kasım ayında delege seçimleriyle başlayacak süreç öncesi kulislerde hızlandı. Her gün yeni isimler çıkıyor.

AK Parti'de önümüzdeki ay delege seçimleriyle başlayacak kongre süreciyle birlikte değişim süreci de başlıyor. 2023 kadrosunu kurmak için düğmeye basan Ak Parti'de  delege seçimi Kasım ayının ortalarına kadar sürecek, ardından Aralık başı gibi belde kongrelerine geçilecek.

Kongre takviminin ikinci aşaması ilçe kongreleriyle başlayacak. Türkiye genelindeki merkez ilçe teşkilatlarıyla 970 ilçenin kongreleri yapılacak. İlçe kongrelerinin tamamlanmasının ardından başlayacak il kongrelerinde partinin 81 il başkanı ve yönetim kurulu üyeleri seçilecek. Eş zamanlı olarak il kadın ve gençlik kolları kongreleri de yapılacak.

Ak Parti Sakarya'da da bu kongre süreci önümüzdeki ay içerisinde başlayacak. 16 ilçede  delege seçimleri sonrasında yapılacak olan ilçe başkanlığı seçimleri öncesinde kulislerde hareketlendi. Gönüllerinde ilçe başkanlığı geçen isimler yüksek sesle telaffuz edilirken  ilçe kongrelerde adaya gösterilecek isimlerin yenilenmesine ilişkin bakanlar, milletvekilleri, bölge ve il koordinatörleri ve genel başkan yardımcılarının yanı sıra önceki dönemlerde siyaset yapan milletvekilleri ile belediye başkanları, kuruluştan bu yana görev yapan il ve ilçe başkanları ile kanaat önderlerinin de fikirleri de tek tek dinlenecek.

Bu isimlere müsaade edilmeyecek
AK Parti'de, kongreler için birtakım ilke kararları da alınacak. Buna göre,  teşkilatın her kademesindeki isimler tek tek gözden geçirilecek. Devlet kurumlarıyla iş ilişkisi bulunan, belediyelerden iş alma eğilimi olan iş alanlarında çalışan ve siyaset mecrasını kendi menfaatleri doğrultusunda kullanmaya çalışan, ehliyetsiz, liyakatsiz kişilerin aday olmasına müsaade edilmeyecek. Belediye meclisi ve il genel meclisi üyesi olanlarda teşkilatlarda yönetim kurulu üyeliği sıfatını kullanamayacak. Bir kişiye iki görev vermemeye özen gösterilecek.

Gençlerin önü daha açılacak
Milletvekili, belediye başkanı, il ve ilçe başkanının birinci derece yakınları da parti yönetimlerinde görev alamayacak. Akraba ilişkisi olmayanların yönetimlerde olmasına özen gösterilecek. Yeni yönetim kadrolarında gençlerin önü daha çok açılacak, 18-25 yaş arasındaki kadın ve gençlere de görev verilmesine titizlik gösterilecek.

Delegelerde liyakat esas alınacak
Öncelikle delege seçimlerinde titiz bir çalışma yürütülecek, Genel Merkez'in ağırlığı delege seçimlerini de yansıyacak. Delegelerde liyakat esas alınacak, belli bir grubun yönetiminde olanlar, halkta karşılığı olmayanlar seçilmeyecek. Değişimde partililerin sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlarda göz önünde bulundurulacak. Parti yönetimlerinde görev alacak kişilerin güvenlik sorguları yapılacak. FETÖ yada diğer örgütlerle uzaktan yada yakından bir bağlantısı olan isimler delege dahi yazılmayacak.

Sakarya'da değişim
Ak Partiyi 2023 kadrosuna hazırlayacak isimlerin seçilmesi öncesinde Sakarya'da da Ak Parti İlçe başkan ve kadrolarında geniş bir değişim bekleniyor. Ancak Pamukova da İlçe Başkanı Burak Çelik'in son anda bir değişiklik olmazsa devam edeceği ifade ediliyor. Sakarya'daki süreci Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz ve milletvekillerinin şekillendirmesine kesin gözüyle bakılırken  ilçe kongrelerine 2 ay gibi bir süre olmasına rağmen kulislerde ise  çok farklı isimler konusuyor.

28 Ekim 2019 Sakarya/ Pamukova- Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Pamukova Halk Haber Sitesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Pamukova Halk Haber Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.