Pamukova'nın tarihi havaalanı sivil havacılık şirketine kiralandı!

Pamukova İlçesi'nde 2'nci Dünya Savaşı sırasında yapılan, ancak daha sonra terk edilince Mısır Araştırma Enstitüsünün kullanımı verilen havaalanı sessiz sedasız sivil havacılık kulübüne kiralandı...

Pamukova İlçesi Cihadiye Mahallesinde 2’inci Dünya Savaşı sırasında yapılan tarihi hava alanı Milli Savunma Bakanlığının muvafakatı ile Milli Emlak Genel Müdürlüğünce sessiz sedasız sivil havacılık kulübüne kiralandı.

Bin 800 dönümlük arazinin pist bölümünü de içine alan 200 dönümlük bölümünün sivil havacılık kulübüne kiralandığı pilot yetiştirilmesi için eğitim merkezi olarak kullanılacağı belirtildi.

Pamukova Kaymakamlığında Sivil havacılık Kulübü yetkilileri ile protokol imzalandığı, Pamukova da tarihi hava alanının uçuş eğitimine açılması için gerekli hazırlıkların yapıldığı bin 800 metrelik pistin asfaltlamasının yapılıp tesislerin kısa zamanda kurulacağı, yeni nesil jet uçaklarının iniş kalkışının rahatlıkla yapabileceği ifade edildi.

Hollanda, Hindistan gibi bir bir çok ülkenin yanı sıra Türkiye den de pilot eğitimi için bir çok kursiyer Pamukova havaalanında eğitim görecek.

PAMUKOVA HAVAALANININ TARİHÇESİ
Daha öncede otomotiv test pisti yapılması ile gündeme gelen havaalanı İstanbul- Eskişehir yolu üzerinde, Pamukova'ya 5 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Cihaniye Köyü'nde 1943 yılında bin 800 dönüm alan üzerine inşa edilen havaalanı, 2' Dünya Savaşı sırasında askeri amaçla kullanıldıktan sonra terk edildi. Hala çevresinde 'Askeri bölge girmek yasaktır' tabelaları bulunan Pamukova askeri hava alanı o tarihten beri kullanılmadı. 1994 yılında, ilçede bulunan 15' Kolordu Komutanlığı'na ait mühimmat deposunda meydana gelen patlamalar sırasında havaalanı, zaman zaman tek motorlu küçük askeri uçakların iniş kalkışlarında kullanılırken en son geçtiğimiz hafta sonu İlçede düzenlenen Yöresel Ürünler ve Ayva Festivalinde havaalanında binlerce kişinin katılımı ile uçutma şenliği yapıldı.

Havalaanı arazisine, yaklaşık 20 yıldır Mısır Araştırma Entitüsü tarafından ekim yapılıyor.

Pamukova Havaalanına en son uçak 17  Ağustos Depremi ve  1996 yılında yaşanan Pamukova Cephanelik patlaması sonrasında inmişti.(Pamukova-Sakarya-DHA)

22 Ekim 2019 Sakarya/ Pamukova- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Pamukova Halk Haber Sitesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Pamukova Halk Haber Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Nurettin Güney - Pamukova ovasi bölgesinde istabul, kocaeli, Bilecik illeri ne en yakın olan konumdadır. Bu verimli arazide tarımsal üretim ve geliştirme ve Araştırma sahası olarak Sakarya üniversitesi ne bağlı olarak değerlendirilmesi daha uygun olabilir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 29 Mart 20:18