Pamukova Mesruriye Mahallesinin adı değişti..

Pamukova Mesruriye Mahallesinin adı Mahalle Muhtarlığı ve Mahalle sakinlerinin isteği üzerine alınan belediye meclis kararı, Kaymakamlık onayı ile “ Gonca Mahallesi “ olarak değişti..

Kuruluşu 1850’li yıllara dayanan, 27 Mayıs 1960 askeri darbesine kadar “Gonca Köyü “ olarak zikredilen, askeri darbe sonrası adı Mesruriye olarak değiştirilen mahallenin adı değişti. Mesruriye Muhtarlığının ve mahallede yaşayan 119 kişinin imzalı dilekçesi üzerine Pamukova Belediye Meclisinin Eylül 2019 da aldığı 37 sayılı meclis kararı ve bu kararın Pamukova Kaymakamlığınca onaylanması ile “Gonca Mahallesi” olarak değiştirildi.

Adı değişen  ve yeni adı Gonca olan mahallenin muhtarı Şaban Özzaim, yaptığı açıklamada, Mahallelerine 1847 de Artvin den gelen atalarının “ Gonca “ adını verdiğini ifade ederek,  “ Ancak 1960 darbesinde istem dışı adı değiştirilerek “ Mesruriye  “ yapılmış. Ancak yöre insanımız, Gonca ismiyle kendisine mana ve ehemmiyet bulmuş, yer tarifi yapılırken Mesruriye ismi yerine Gonca  isminin kullanılmış, bu sebeplerden dolayı da Mesruriye olan mahalle adının Gonca  olarak değiştirilmesi için Belediye Meclisimize 119 imzalı dilekçe verdik ve meclisimizce kabul edildi, Pamukova Kaymakamlığı da meclis kararını onayladı. Mahalle sakinlerimiz Mahallemizin yani adı hayırlı olsun “ dedi.

Pamukova Mesruriye Mahallesi alınan bu kararla bundan sonra Gonca Mahallesi olarak adlandırılacak.

02 Ekim 2019 Sakarya/ Pamukova- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Pamukova Halk Haber Sitesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Pamukova Halk Haber Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.