Üzüm hasadı devam ederken üretici dertli..!

Pamukova ve Geyve de üzüm hasadı devam ederken, üretici rekoltenin ve fiyatların düşük olmasından dertli. Üzüm tarlada 1 buçuk, tezgahta 7-8 lira..

Video için play'e tıklayın

Sakarya’nın üzüm deposu olan Pamukova ve Geyve İlçelerinde üzüm hasadı devam ederken, üretici rekoltenin ve fiyatların düşük olmasının yanı sıra verilen desteklerden de şikayetçi.

Üzüm rekoltesi ve fiyatı düşük..

Pamukova Pınarlı Mahallesinde üzüm üreticili yapan  Pamukova Ziraat Odası Başkanı Yaşar Ulukaya, üzüm fiyatlarının şu anda üreticiyi tatmin etmediğini, rekoltenin düşük olduğunu ifade ederek “ İlk piyasa açıldığında, turfanda da iyiydi. Ama şu anda bizim için fiyatlar çok düşük.Ayrıca bu sene rekoltede düşük. Hava şartları, baharda yaşanan zirai don olayları ve diğer olumsuzluklardan etkilendi dedi.

Üreticide tüketicide dertli..

Bölgede ona yakın üzüm çeşidinin yetiştirildiğini ifade eden Ulukaya “ Temmuzun ikinci haftasında başlayan üzüm hasadı, Kasım ayı sonuna kadar devam ediyor. Üzüm fiyatları şu an tarlada 1 buçuk 2 lira civarında. Tezgahlarda ise 7 buçuk 8 lira. Hal yasası düzelmediği müddetçe hem üretici hem tüketici mağdur olmaya devam edecek. Üretici bağırıyor ben kazanamıyorum diye, girdiler aşırı pahalı. Mazot, gübre, ilaçlar çok büyük miktarda zam gördü.  Bunun yanında tüketicide bağırıyor, “ Ben niye bu kadar pahalı yemek zorunda kalıyorum” diye.  Aracıyı aradan kaldırmadıktan sonra maalesef bu olumsuzluklar devam edecek “ dedi.

Dönüme göre değil, ürüne göre tarımsal destek..

Ulukaya, çiftçiye verilen tarımsal desteklerden memnun olmadıklarını da ifade ederek, “ Zaman zaman bir ürün az olduğu zaman aşırı miktarda para yapıyor. Çok olduğu zaman kimse alıp satmıyor fiyat düşük oluyor. Tarımsal destekler dönüme göre değil, ürüne göre verilirse daha iyi olur.Ürüne göre verilirse, üretici daha fazla ürün çıkarmak isteyecek. Bize dönüm başına destek veriyorlar, biz böyle destek istemiyoruz. Piyasa tüccarların elinde. Bu üzüm bir ay sonra belki 15 lira olacak. Neden üretici depoya koyamıyor, tüccar depoya koyuyor ve daha sonra istediği fiyata satıyor. “ dedi.

27 Eylül 2019 Sakarya/ Pamukova- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Pamukova Halk Haber Sitesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Pamukova Halk Haber Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

01

Bahçeci - Yetkili kişiler mada başında ahkam kese eklerine alifuatpaşa haline mal götüreceğine kendi hal ini yapsa sulama kanal fiyatlarına düzen koyacağınıza bırakin ahkam kesmeyi kimi kime şikayet ediyorsunuz. Suçlu çiftçi peki seçilenlerin görevi nedir öğrensem fena olmaz

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 27 Eylül 18:47

Sakarya Markaları

Pamukova Halk Haber Sitesi, Sakarya ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

0 (544) 317 53 93
Reklam bilgi