Polis sigara avına çıktı!

Sakarya da polis ekiplerince yapılan denetimlerde araç içerisinde sigara içen vatandaşlara ceza kesildi. Sürücüler ilk defa karşılaştıkları uygulama karşısında şaşkınlığını gizleyemedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’dan New York’a hareketi öncesinde Atatürk Havalimanı'nda "Yazılı kayda girmek suretiyle artık araçlarda şoför de sigara içemeyecek. Arkada oturan vatandaşlar da sigara içemeyecek" sözleri üzerine Türkiye'de ki tüm Emniyet Müdürlükleri'ne gönderilen talimat ile harekete geçen Sakarya Emniyet Müdürlüğü ekipleri Serdivan Belediyesi önünde "Sigara ve Kemer" uygulaması yaptı.

Araç içerisinde sigara içen ve emniyet kemeri takmayanlara gerekli ceza-i işlemin uygulandığı denetimlerde sivil polislerin uygulama noktasından 50-100 metre uzakta araçları gözleyerek telsizle resmi ekiplere bildirmesi dikkatleri çekti. 

İlk defa böyle bir uygulama ile karşılaşan sürücüler ise aldıkları ceza karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Kanunda zaten vardı

2013 yılında 4207 sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanun’da yapılan değişiklikle hususi araçların sürücü koltuklarında da sigara içilmesine yasak getirilmişti.

2013’te araçlarda sigara içilmesini yasaklayan bir kanun çıkarılmıştı. Kanunun çıktığı ilk 10 ay içinde kimseye ceza kesilmemesi gündem olmuştu. Dönemin CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek, dönemin İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması üzerine verdiği soru önergesinde kimseye araçta sigara içtiği için ceza kesilmediği ortaya çıkmıştı. Dibek Ekim 2014’te Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada, “Araçlarda sigara içen sürücüler ile ilgili bir denetimin olmadığı burada ortaya çıkmıştır.” demişti.

Ayrıcalık istenmişti

Yapılan düzenlemeye göre araç başında sigara içenlere 88 TL para cezası verilmesi planlanmıştı. Hatta Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, “Sigara insan hayatına çok zarar veriyor, ama keşke uzun yola çıkan kamyoncuya yasa kapsamı dışında bırakabilseydik.” demişti.

25 Eylül 2019 Sakarya/ Pamukova- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Pamukova Halk Haber Sitesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Pamukova Halk Haber Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.