Geyve’ye Palyatif Bakım Merkezi açılacak

Geyve Devlet Hastanesi bünyesinde açılması planlanan 10 yataklı Palyatif Bakım Merkezi için son hazırlıklar tamamlandı.

Geyve Devlet Hastanesinde açılacak olan10 yataklı Palyatif Bakım Merkezi için çalışmalar bitme aşamasına geldi.İl Sağlık Müdürlüğü Sağlık Hizmetleri Başkanlığına bağlı ekibin yaptığı ruhsat ve yerinde inceleme işlemleri tamamlanırken, yasal sürecin tamamlanmasının ardından palyatif bakım servisi hizmet vermeye başlayacak.

Palyatif Bakım Merkezi hakkında bilgiler veren Hastane Başhekimi Uz.Dr. Semih Songür, “Palyatif Bakım; var olan hastalıkları nedeni ile iyileşemeyen veya tedavisi mümkün olmayan bir hastalığa bağlı terminal dönem dediğimiz son döneme giren hastalara destek olmak amacıyla yapılan işlemler bütünüdür. Hastanın acılarını dindirmek, rahatlatmak amacıyla profesyonel bakım desteğidir. Amacımız hastaların terminal dönemlerinde hastanede olup ev ortamlarındaki huzur ve konforu ile yaşam kalitesini artırabilmektir. Bu yönde hastanemize Palyatif Bakım Merkezi kazandırmak işitiyoruz. Çalışmalarımızda bize destek olan İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Aziz Öğütlü başta olmak üzere tüm idarecilerimize ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

İl Sağlık Müdür Doç. Dr. Aziz Öğütlü, palyatif bakım merkezlerini ilçe hastanelerinin tümüne yaymak istediklerini belirterek “Akyazı, Hendek, SAÜEAH Korucuk Kampüsü ve Karasu olmak üzere toplamda 43 olan palyatif bakın yatak sayımız çok yakında hizmete başlayacak olan Geyve Devlet Hastanemizdeki Palyatif Bakım Merkezimizle 53 olacak.” dedi.

Palyatif bakım nedir?

hastaların ve ailelerin ciddi hastalıklarda karşılaştıkları güçlükleri önlemeyi, rahatlatmayı ve yaşam kalitesini mümkün olan en iyi seviyede tutmayı hedefleyen disiplinler-arası bir tıbbi uzmanlık dalıdır. Bir çok ihtiyacı olan yaşlı hastanın hem sosyal hem psikolojik-duygusal hem manevi hem de medikal ihtiyaçlarını kapsamalıdır. Terminal dönem hastaların sık acile başvurmalarını, uzun dönem hastanede yatmalarını, gereksiz yapılan ileri tetkikleri- müdahaleleri, girişimsel işlemleri önlemesi hedeflenir. Palyatif bakım çok çeşitli hastalıklar için gereklidir. Özellikle Amerika, Kanada ve Avrupa'nın bazı ülkelerinde palyatif bakımın önemi fark edilmiş, geri ödemesi sağlanmış ve gelişim göstermiştir. Ülkemizde palyatif bakım tanımına yabancılık mevcuttur. Palyatif bakımın farkındalığının artması ve ihtiyacının anlaşılması ile ülkemizde de palyatif bakım merkezleri açılmaya başlanmıştır.

11 Eylül 2019 Sakarya/ Pamukova- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Pamukova Halk Haber Sitesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Pamukova Halk Haber Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.