Çocuk Okula Gitmek İstemiyorsa Ne Yapılmalı?

Okul başlangıcı ve çocuğun okula uyum süreci bazı çocuklarda rahatlıkla ve sağlıklı bir şekilde atlatılırken bazı çocuklarda bu süreç uzar aksamalar olur ve bu durum çocuğun yaşantısında sıkıntıya yol açar. 

ÇOCUK OKULA GITMEK İSTEMIYORSA NE YAPILMALI

OKULA BAŞLANGIÇ ÇOCUKLAR IÇIN HAYATLARININ DÖNÜM NOKTALARINDAN BIRIDIR BÖYLE BAKILDIĞINDA BU ÖNEMLI BAŞLANGIÇ ELBETTE BERABERINDE BIRÇOK FARKLI DUYGU DÜŞÜNCE VE DAVRANIŞLARIN EŞLIK ETTIĞI UYUM SÜRECINI GEREKTIRIYOR. OKUL BAŞLANGICI VE ÇOCUĞUN OKULA UYUM SÜRECI BAZI ÇOCUKLARDA RAHATLIKLA VE SAĞLIKLI BIR ŞEKILDE ATLATILIRKEN BAZI ÇOCUKLARDA BU SÜREÇ UZAR AKSAMALAR OLUR VE BU DURUM ÇOCUĞUN YAŞANTISINDA SIKINTIYA YOL AÇAR. ÇOCUĞUN OKULA GITMEK ISTEMEMESINI ETKILEYEN PEK ÇOK FAKTÖR OLABILIR.

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikolojisi Uzmanı Klinik Psikolog Emel Güler anlattı.

ÖNCELIKLE ÇOCUĞUN NEDEN OKULA GITMEK İSTEMEDIĞI ANLAŞILMALIDIR

Anne babanın okula gitme konusundaki tutumları nasıl Anne babalar okula gitmeyi seçenek gibi gösterip çocuğa okula gitme konusunda esneklik olabileceği yönünde mesajlar veriyorlarsa çocuk seçimini evde kalmaktan yana kullanabilir. Okula gitmenin gerekli ve zorunlu olduğu aile tarafından çocuğa bildirilmelidir. Çocuk okulda arkadaş edinme sosyalleşme kabul görme etkileşim kurma gibi konularda sorun yaşıyor mu Bu sorunların varlığı okula gitmeyi olumsuz etkiler. Çocuk gelişimsel bilişsel ve psikolojik olarak okula gitmeye hazır değil mi Gelişimsel bilişsel veya psikolojik problemlerin varlığı çocuğun okula gitme isteğini ve uyumunu olumsuz etkiler.

Aileye bir kardeş geldiyse çocuk anne ile yeni doğan bebeği evde bırakıp okula gitmek istemeyebilir. Çocuğun okula gidebilmesi için fiziksel koşullar uygun mu Çocuğun okula ne şekilde gittiği servis aile tarafından bırakılma yürüyerek ve bu konuda zorluk yaşayıp yaşamadığı okula gitme isteğini etkiler. Çocuk okula gitmeyip evde kaldığı zamanlarda nasıl vakit geçiriyor Okul yerine evde veya anne babanın iş yerinde geçirilen zamanın niteliği okula gitmeyi etkiler. Çocuk okul yerine sevdiği etkinlikler oyun ve eğlence ile zaman geçiriyorsa okula gitmek istemeyebilir.

Yukarıda sayılan tüm etkenler çocuğun okula gitmek istememesine neden olabilecek faktörlerdir. Tüm bunların yanı sıra en sık görülen çocukluk çağı problemlerinden olan ayrılık kaygısı bozukluğu ve buna bağlı okul reddi nedeniyle çocuklar okula gitmek istemeyebilir.

AYRILIK KAYGISI BOZUKLUĞU OLAN ÇOCUKLARDA

Okula gitmek istememe devamsızlık okula sürekli geç kalmak anneden ayrılmak istememe yalnız kalmak istememe ağlama konsantre olmakta zorluk arkadaşlarından kaçınma sosyal becerilerde düşüş gibi davranışsal belirtiler çekingenlik utangaçlık huysuzluk hırçınlık gibi duygusal belirtiler karın ağrısı baş ağrısı mide bulantısı kusma gibi fizyolojik belirtilerdir. Bunların yanı sıra annemi bir daha göremeyeceğim kaybolacağım kaçırılacağım gibi düşüncelerin eşlik ettiği bilişsel belirtiler sıklıkla görülür.

AILE ÇOCUĞA NASIL DAVRANMALI

Çocukta ayrılık kaygısı bozukluğu olup olmadığı mutlaka bir uzman tarafından değerlendirilmelidir. Eğer ayrılık kaygısı bozukluğu varsa ve bu nedenle okula gitmek istemiyorsa profesyonel destek alınmalıdır.

Bu süreçte aile okul ve terapist işbirliği içerisinde olmalıdır. Aile bireyleri çocuklarda görülen problemle ilgili kendilerini veya birbirlerini suçlamamalıdır. Ailenin çocuk üzerindeki etkisi son derece önemlidir. Çocukların öncelikle içinde bulundukları aile bireylerinin davranışlarını model aldıkları unutulmamalıdır. Aşırı koruyucu aile tutumunun çocuklarda kaygı güvensizlik çekingenlik ve girişken olmama gibi özellikler geliştirdiği göz önünde bulundurulmalıdır. Çocuğun bireysel gelişimini destekleyici yaklaşımda bulunulmalıdır. Kendi sorumluluklarını ve kararlarını alması ve seçimlerini yapması yönünde çocuk cesaretlendirilmelidir. Aileler çocuklarına karşı anlayışlı ve sabırlı olmalı duygularıyla dalga geçmemelidir. Çocuğun olumlu davranışları desteklenmeli ve motive edilmelidir. Anne babaların tutarlı ve kararlı olmaları çocukla ilgili alınan kararlarda söz birliği içerisinde olmaları problemin aşılmasında etkilidir. Çocuğun okula gitmek istememesi karşısında aile net bir şekilde okula gitmesi gerektiğini söylemelidir.

ÖĞRETMEN VE VELI İLIŞKISI İŞBIRLIĞINE DAYALI OLMALIDIR

Okulda öğretmenler çocukla ilgili gözlemlerini mutlaka aile ve terapist ile paylaşmalıdır.

Çocuğun okuldayken kaygı nedeniyle sık sık aileyi arama isteği öğretmenler tarafından karşılanmamalıdır. Çocuk kaygı nedeniyle gösterdiği tepkilerden dolayı aile tarafından okuldan alınmamalıdır. Kaygı belirtilerine rağmen öğretmenler çocuğun okulda kalması sağlanmalıdır. Bu süreçte çocuğun okula gitme ve okulda kalmaya yönelik gösterdiği her olumlu adım pekiştirilmeli ve desteklenmelidir.

09 Eyl 2019 - 00:55 Sakarya/ Pamukova- Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Pamukova Halk Haber Sitesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Pamukova Halk Haber Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Pamukova Halk Haber Sitesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Pamukova Halk Haber Sitesi değil haberi geçen ajanstır.