Avukat Erdem bu hafta mirastan mal kaçırmayı yazdı

Avukat bu haftaki yazısında mirastan mal kaçırma (Muris Muvazaası) hakkında merak edilenleri yazdı.. İşte o yazı..

Mirastan mal kaçırma yöntemi olan muris muvazaası ülkemizde sıklıkla görülür. Miras bırakan bazen kız evlatlara hiç pay vermemek için bu yola başvururken bazense bir evladına mal kalmasını istemediği için bu yola başvurur. Esasen, miras bırakan ileride açılması muhtemel bir davada mahkemeyi aldatmak için bu yolu tercih eder. Ancak yüksek mahkemeler verdikleri kararlarla bu yolla mal kaçırılmasını engellemektedirler.

Uygulamada ve doktrinde “muris muvazaası” olarak tanımlanan muvazaada miras bırakan gerçekte taşınmazını bedelsiz devretmek istemektedir. Ancak mirasçı bu durumda miras hakkına dayanarak ileride açabileceği bir dava ile (bakınız; tenkis davası) tapunun bozdurulmasını sağlayabilir. Bu yüzden miras bırakan esas amacını gizleyerek, gerçekte bağışlamak istediği taşınmazını, tapuda satış veya ölünceye kadar bakma sözleşmesi ile devretmiş gibi göstermektedir.

Mirastan mal kaçırma (Muris Muvazaası)yazısının tamamını okumak için tıklayın veya yazarlar bölümünden okuyabilirsiniz

04 Ağustos 2019 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Pamukova Halk Haber Sitesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Pamukova Halk Haber Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.