ÇED toplantısı için geldiler linçten Jandarma kurtardı!

Pamukova Bacı Mahallesine kurulması planlanan harp araçları, mühimmat, Kimyasal depolama ve havai fişek fabrikası yetkilileri ÇED toplantısı için geldikleri mahallede sert tepkiyle karşılaştılar. Linçten Jandarma kurtardı.

Merkezi Adana'da olan bir firma Sakarya'nın Pamukova İlçesi Bacıköy Mahallesinde yatırım teşviki kapsamında 49 yıllığına kiraladığı 5 dönüm arazide Harp araç gereçleri ile Silah Mühimmatı, Av Fişeği, Sivil Patlayıcı, Kimyasal imalatı, Üretim ve Depolama tesisikuracak.Proje kapsamında; 30 bin ton/yıl anfo, 100 milyon adet/yıl av fişeği ve 100 milyon adet/yıl hafif silah mühimmatı ve 50 ton kapasiteli yer altı galeri tipi patlayıcı deposu yapılması planlanıyordu. Söz konusu proje 5 dönümlük bir alana inşa edilip,projenin inşaat aşamasında 20 kişi, işletme aşamasında 50 kişinin istihdam edilmesi planlanıyordu.

Firma yetkilileri ve Sakarya Valiliği Çevre İl Müdürlüğü yetkilileri Pamukova İlçesi Bacı Mahallesinde , Mahalle halkını bilgilendirmek için ÇED toplantısı yapmak için köye geldi. Toplantılının yapılacağı kahvehane vatandaşlar tarafından kapattırılıp ÇED toplantısının yapılmaması için köy halkı toplantının yapılacağı kahvehane çevresinde toplanırken Jandarma geniş güvenlik tedbiri aldı.

Ancak vatandaşlar köylerine yakın bir arazi üzerine kurulacak tesisi istemediklerini zeytin bahçelerinin ve tarımsal alanının zarar göreceğini ifade ederek tepki gösterdiler. Bacı Mahallesi sakinlerine çevre köylerden de vatandaşlar ile muhtarlar destek verdi. Ellerinde " Zeytinime üzümüme dokunma ", " Kimyasal sanayi değil tarımsal sanayi istiyoruz ", " Zehir solumak istemiyoruz " ve Tarımı yok sayamazsın " yazılı pankartlar ve sloganlarla kurulacak tesisin yetkilileri ile Sakarya Valiliği Çevre İl Müdürlüğü yetkililerine tepki gösterdiler.

Tepkiler üzerine ÇED bilgilendirme toplantısından vazgeçen yetkililer araçlarına binip köyden ayrılırken, vatandaşlar araçları yumruklayıp sert tepki gösterince, Jandarma ekipleri olayları yatıştırmak için büyük çaba gösterdi. Kaçarak köyden uzaklaşan tesis yetkilileri ve Sakarya Valiliği Çevre İl Müdürlüğü yetkililerini vatandaşların linç girişiminden Jandarma ekipleri kurtardı.

Bacı Mahalle Muhtarı Ahmet Tokaç yaptığı açıklamada, yerleşim yerine, tarımsal arazi ve zeytin bahçelerine yakın alanda mühimmat ve kimyasal depolama tesisi istemediklerini ifade ederek, " Bu durumu buraya getiren Maliye Bakanlığı ve Milli Emlak Dairesidir. Biz bunu esefle kınıyoruz. Bu tesisin burada yapılmayacağını halkımız tepkileri ile gösterdi. O arazi tarım arazilerinin ortasında olan bir arazi. Tarım İl Müdürlüğümüzü kınıyorum. Zeytincilik kanunu hiçe sayıldı. Tesis yapılacak arazinin çevresi zeytin bahçeleri ile çevrili. Bu bölgeye bu tesisi kurulamaz. Tarımsal sanayi kurulacaksa razıyız aksi taktirde sonuna kadar karşıyız. Kimse bize bir daha ÇED toplantısının firma yetkililerini göndermesin " diyerek tepki gösterdi.

Pamukova Bacı Mahallesinde ÇED toplantısı yapılacak kahvehane tarafında toplanan vatandaşlar daha sonra olaysız olarak dağıldı. (Haber: Levent Tüysüz)

İŞTE O ANLAR:

03 Temmuz 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Pamukova Halk Haber Sitesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Pamukova Halk Haber Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.