Karaciğer Naklinde Kimler Verici Olabilir?

Karaciğer nakli, karaciğeri sağlıklı çalışmanlar için hayat kurtaran bir operasyondur. Başarılı nakil, nakil olan kişilere yeni bir yaşam şansı sunmaktadır. İşlevini yitirmiş bir karaciğerin, sağlıklı bir donörün karaciğeriyle değiştirilmesiyle gerçekleştirilen nakil işlemlerinde hasta için verici olma şartlarına uygun kişiler aranır.

Karaciğer nakli, karaciğeri sağlıklı çalışmanlar için hayat kurtaran bir operasyondur. Başarılı nakil, nakil olan kişilere yeni bir yaşam şansı sunmaktadır.  İşlevini yitirmiş bir karaciğerin, sağlıklı bir donörün karaciğeriyle değiştirilmesiyle gerçekleştirilen nakil işlemlerinde hasta için verici olma şartlarına uygun kişiler aranır. Bunun için de farklı kriterle gözetilir.

Karaciğer Verici Olma Şartları Nelerdir?
Karaciğer nakli için verici olabilmek, özverili bir karardır. Ancak kişiler ne kadar isterse istesin, şartların sağlanmaması halinde uzman hekimler operasyonlara izin vermez. Verici olacak kişiler için gözetilen şartla şöyledir;

●       Kişinin 18 yaşından büyük ve 60 yaşından küçük olması (İstisna durumlar hariç)

●       Yapılacak sağlık kontrollerinde kişinin genel sağlık durumunun uygun olması

●       Herhangi bir zorlayıcı durumun olmaması, kişilerin gönüllülük esasına dayalı bir bağış yapmaya karar vermesi

●       Verici ile alıcı arasında kan grubu uyumu sağlanabilmesi

●       Kişiler arasında 4. dereceye kadar kan bağı olması

Alıcı ile verici için yapılacak kontrollerde şartlara uygunluk olması durumunda nakil operasyonu için süreç başlatılır. Diğer nakil operasyonlarında sağlıklı organın tamamı alınarak nakledilirken karaciğer naklinde durum farklıdır. Zira karaciğer kendini yenileyebilen bir organdır. Bu nedenle nakil sırasında vericinin sağlıklı karaciğer dokusunun bir kısmı alıcıya aktarılır. Vericinin karaciğeri, ameliyattan sonra hızla yenilenir ve alınan kısım onarılır. Bu sayede nakil ile hem verici hem de alıcı için yeni bir başlangıç olanağı sunar ve bir kişinin nakliyle başka bir kişinin sağlığına kavuşması sağlanır.

Nakil Süreci ve Nakil Sonrası Yaşam
Karaciğer nakli süreci, ayrıntılı tıbbi değerlendirmeler ve testlerle başlar. Bu nedenle işlemlerin bu alanda uzmanlaşmış bir nakil merkezinde yapılması gerekir. Uygun bir verici bulunduğunda, cerrahi işlem planlanır ve gerçekleştirilir. Nakil sonrası hem verici hem de alıcı için dikkatli bir takip ve iyileşme süreci başlar. Nakil merkezinde tüm bu süreçler alanında uzman hekim ve personeller ile gerçekleştirilir. Belirlenen süreler içerisinde herhangi bir risk, komplikasyonlar görülmediği takdirde kişiler merkezden taburu edilir ve hayatlarına devam etmesi sağlanır.

Nakilde Türkiye’nin Tercihi Merkez
Karaciğer nakli için Türkiye’de en çok tercih edilen merkezlerinden birisi Gaziosmanpaşa Hastanesidir. Siz de bir yakınınıza veya ihtiyacı olan birine umut olmak istiyorsanız ya da nakil ihtiyacınız varsa Gaziosmanpaşa Hastanesi’ne başvurabilirsiniz. Organ nakli konusunda Türkiye’nin öncü merkezlerinden olan Gaziosmanpaşa Hastanesinde karaciğer nakillerinde yüksek başarı ve kaliteli sağlık hizmeti sunulmaktadır. Ayrıca, böbrek nakli konusunda da Gaziosmanpaşa Hastanesi önemli bir rol üstlenmektedir. Böbrek nakillerinde uzman ekibi ve modern tıbbi teknolojiyle donatılmış olan hastane, bu alanda da yüksek başarı oranlarına sahiptir. Hastanenin tecrübeli doktorları ve deneyimli sağlık personeli, böbrek nakli adaylarına kaliteli sağlık hizmeti sunmakta ve hastaların sağlıklı bir yaşam sürmelerine olanak tanımaktadır.

28 Mar 2024 - 18:20 - Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Pamukova Halk Haber Sitesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Pamukova Halk Haber Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Pamukova Halk Haber Sitesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Pamukova Halk Haber Sitesi değil haberi geçen ajanstır.