Kasten Öldürme Suçu Nedir?

Kasten öldürme suçu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 81, 82 ve 83. maddelerinde “Hayata Karşı Suçlar” başlığı altında düzenlenmiştir. Kadına karşı işlendiğinde suçun nitelikli hali ile cezalandırılır.

Kasten öldürme suçu, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 81, 82 ve 83. maddelerinde “Hayata Karşı Suçlar” başlığı altında düzenlenmiştir. Kasten öldürme suçu uygulamada cinayet suçu olarak da bilinir. Cinayet, yani kasten öldürme suçu nedeniyle yürütülen soruşturma ve kovuşturma sürecinde hukuk yardımı sağlayan avukata ise cinayet avukatı adı verilir. Cinayet avukatı gibi bir yasal tanımlama söz konusu değildir; ancak, uygulamada bu yönde yaygın kullanım olduğu için genellikle cinayet avukatı şeklinde isimlendirilmektedir.

Bir insanın doktor hatası, trafik kazası veya iş kazası gibi sebeplerle taksirle yaşamına son verilmesi durumunda cinayet, yani kasten öldürme suçu değil; taksirle öldürme suçu meydana gelir. Kasten öldürme suçundan söz edilebilmesi için failin bilerek ve isteyerek bir başkasının yaşamına son vermesi gerekir. TCK m.81’e göre, kasten adam öldürme suçunu işleyen faile müebbet hapis cezası verilir. Oldukça ağır ceza yaptırımı öngörülen kasten öldürme suçunda ceza avukatı yardımına başvurmak son derece önemlidir.

Silahla Kasten Öldürme Suçu ve Cezası
5237 sayılı Türk Ceza Kanunu uygulamasında silah kavramı oldukça geniş bir şekilde tanımlanmıştır. Tabanca, tüfek, bıçak gibi aletlerin yanı sıra; suçta elverişli biçimde kullanılması halinde kalem, araba anahtarı, tırnak makası vs. birçok araç silah kapsamında değerlendirilmektedir. Silahla kasten öldürme suçunu işleyen faile hükmolunacak ceza, müebbet hapis cezasıdır. Buradan da anlaşılacağı üzere, silahlı ya da silahsız bir şekilde birinin öldürülmesi halinde aynı cezaya hükmedilir.

Kasten Öldürme Suçunun Kadına Karşı İşlenmesi ve Cezası
Kasten öldürme suçunun kadına karşı işlenmesi, kasten öldürme suçunun nitelikli hali olarak düzenlenmiştir. Dolayısıyla, kasten öldürme suçunu kadına karşı işleyen fail, suçun nitelikli haliyle cezalandırılacaktır. Bu suç için öngörülen ceza, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıdır.

Kasten Öldürme Suçu Dava Zamanaşımı
Bir suçun işlenmesi üzerinden belirli bir süre geçtiği halde, ilgili suç hakkında dava açılmamış ya da yasal süresi içinde neticelendirilmemişse ceza davasının düşer. Ceza davasının düşmesi sonucunu doğuran ceza hukuku kurumuna dava zamanaşımı adı verilir. Kasten öldürme suçunun temel şekli için öngörülen dava zamanaşımı süresi 25 yıldır.

14 Ara 2022 - 12:19 Sakarya/ Pamukova- Asayiş


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Pamukova Halk Haber Sitesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Pamukova Halk Haber Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Pamukova Halk Haber Sitesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Pamukova Halk Haber Sitesi değil haberi geçen ajanstır.