SASKİ o iddialara cevap verdi! Aslı olmayan iddialar...

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ), Genel Kurul Toplantısı’nda oy birliği ile alınan karar sonucunda su tarifelerindeki güncelleme ile alakalı bazı sosyal medya hesapları üzerinden yapılan iddialarla ilgili açıklamalarda bulundu. O açıklamada 'Mecburi olarak yapılan bu güncelleme kamu kuruluşunun zararını önlemek ve yatırımların aksamamasını sağlamak için minimum düzeyde olacak şekilde vatandaşlarımıza yansıtılmıştır' ifadesine yer verildi

+4
Haber albümü için resme tıklayın

Sakarya Büyükşehir Belediyesine bağlı Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ), bugün sosyal medyada gündeme gelen su fiyatlarıyla ilgili olarak yazılı açıklama yaptı. Açıklamada araştırılmadan ve konunun muhataplarına sorulmadan su fiyatlarıyla ilgili iddiaların gündeme geldiği belirtirerek ''Mecburi olarak yapılan bu güncelleme kamu kuruluşunun zararını önlemek ve yatırımların aksamamasını sağlamak için minimum düzeyde olacak şekilde vatandaşlarımıza yansıtılmıştır' ifadesine yer verildi.

SASKİ'nin açıklaması şöyle..

''Su birim fiyatları 2560 sayılı İSKİ Kanunun Tarife Tespit Esasları başlıklı 23’üncü maddesi “Su satışı, kanalizasyon tesisi bulunan yerlerdeki kullanılmış suların uzaklaştırılması, septik çukurların boşaltılması giderleri için ayrı tarifeler yapılır. Bu tarifelerin tespitinde, yönetim ve işletme giderleri ile amortismanları doğrudan gider yazılan (aktifleştirilmeyen) yenileme, ıslah ve tevsi masrafları (…)esas alınır. Tarifelerin tespiti ile tahsilatla ilgili usul ve esaslar bir yönetmelik ile belirlenir” hükmünü düzenlemektedir.

'KAMU ZARARINI MİNİMUMA İNDİRMEK İÇİN'

2560 sayılı kanunun yukarıda anılan maddesi ile bu kanun uyarınca çıkarılan Tarifeler ve Abone Hizmetleri Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda su birim fiyatları su temin ve ulaştırma maliyetlerine göre Genel Kurul tarafından belirlenmektedir.

İlgili maddede belirtildiği gibi su fiyatlarındaki güncelleme hukuk kurallarına uygun bir şekilde yapılmıştır. Mecburi olarak yapılan bu güncelleme kamu kuruluşunun zararını önlemek ve yatırımların aksamamasını sağlamak için minimum düzeyde olacak şekilde vatandaşlarımıza yansıtılmıştır.

TALİHSİZ VE BİLGİ EKSİKLİĞİYLE YAPILAN

Araştırılarak yapıldığı iddia edilen fakat araştırmadan ve konunun muhatabı ilgili kişilere sorulmadan yapılan talihsiz açıklamada iddia edildiği üzere Sayıştay’ın görüşünün alınmaması söz konusu bile olamaz. 2560 Sayılı Kanun ile tarifelerin nasıl oluşturulacağı açıkça belirlenmiş olup bu yetki su ve kanalizasyon idarelerinin Genel Kurullarına verilmiş, su tarifelerinin Sayıştay Başkanlığı’nca onaylanacağına ilişkin bir hüküm düzenlenmemiştir. Tarife belirleme esaslarını da kapsayan ve 2560 Sayılı Kanuna göre çıkarılan hali hazırda yürürlükte olan Tarifeler ve Abone Hizmetleri Yönetmeliği Sayıştay Başkanlığından görüş alınarak yürürlüğe girmiştir. Hatta vatandaşların güncellemelerden olabildiğince az şekilde etkilenmesi için büyük bir kısmının sübvanse edildiği tarife değişikliğinden dolayı kurumumuz büyük bir sorumluluk üstlenmiştir.

SAYIŞTAY'IN GÖRÜŞÜ ALINARAK
Şehrimizin su ihtiyacını karşılarken altyapıda çalışmalarımızı aralıksız şekilde sürdürüyoruz. Kesintisiz içme suyunu şehrimizin en uç noktalarına kadar ulaştırıyoruz. Suyun yolculuğunu ve kalitesini an be an takip ederken gerçekleşen olumsuzluklara da anında müdahale ediyoruz. Oluşan maliyetin küçük bir kısmının karşılanması için ise bakım bedeli, 2464 Sayılı Belediye Gelirleri Kanunun 87 ve 88. Maddelerine istinaden Sayıştay Başkanlığı görüşü alınarak yürürlükte olan Tarifeler ve Abone Hizmetleri Yönetmeliği’nin 24. Maddesine göre su sarfiyatı olan abonelerden fatura başına alınmaktadır.

KDV'DE DEĞİŞİKLİK YAPILMAMIŞTIR
Bir ürünü alırken vergisini ödemek vatandaşlık görevlerinden biridir. Şubat ayında yapılan büyük indirim ile sudan alınan verginin büyük bir kısmından feragat edilmiş ve vatandaşlarımızın faturalarına yansıtılmıştır. Faturalar ile tahakkuk ettirilen gelirlere uygulanacak olan KDV oranları 3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu ile belirlenmekte olup, su gelirine uygulanacak KDV oranı 13 Şubat 2022 tarihli ve 31749 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Karar ile %8’den %1’e düşürülmüş, su faturalarında tahakkuk ettirilen diğer gelirlerin KDV oranı ile ilgili herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Bahse konu olduğu gibi yüzde 18’lik bir vergi konusu tamamen asılsız ve gerçeği yansıtmamaktadır.

İddialarla kamuoyunu meşgul etmek isteyenler veya yalanların yapılan hizmetlerin önüne geçebileceğini düşünenler şeffaf belediyecilik anlayışımızdan taviz vermeyeceğimizi bilmiyor olabilirler. İddia edilen rakamlar gerçeği yansıtmadığı gibi alınan KDV’nin kurumumuzla herhangi bir alakası yoktur. Kanun uyarınca tahakkuk edilen Bakım Bedeli KDV tahakkuku 01 Ocak 2022 ile 01 Kasım 2022 tarihleri arasında aylık 461.464,34 TL olarak gerçekleşmiştir. Aynı zamanda alınan KDV tahsilatları ay sonunda ilgili vergi dairesine yatırılmaktadır.

Ülkemizde adaletin kapısı herkese açıktır. Özgür bir ülkenin özgür vatandaşları olarak yargıya istediğimiz zaman başvurabiliriz. İdaremizin yapmış olduğu tüm iş ve işlemler şeffaf ve hukuka uygun şekilde gerçekleştirilmekte olup bu işlemlere karşı yargı yolu açıktır. Sonuç olarak; tarife uygulamaları yukarıda anılan kanuni düzenlemeler ile belirlenen sınırlar çerçevesinde SASKİ Genel Kurulunca oy birliği ile gerçekleştirilmiş olup faturalarda bulunan tüm hizmet kalemleri de yine ilgili kanun ve yönetmeliklere uygun olarak tahakkuk ettirilmektedir.

MAALESEF YALAN VE ASLI OLMAYAN İDDİALARLA KARŞILAŞIYORUZ

Sakarya için durmadan, yorulmadan çalışırken maalesef bazen yalan bazen ise aslı olmayan iddialarla karşılaşabiliyoruz. Bizler ‘üreten şehir Sakarya’ anlayışla hareket ederek, SASKİ tarafından kullanılan işletmelerin elektrik ihtiyaçlarını bile kendileri karşılayabilsin, elektrik giderlerimiz azalsın diye düşünerek Karaman’da 55 bin metrekare alan üzerinde Güneş Enerji Santrali Projesi çalışmalarımızı hızla yürütüyoruz. Bizler hizmet üretirken, vatandaşlarımız için durmadan çalışırken bizi durdurmak isteyenler ise yalan üretmekten vazgeçmeyecekler. Aslı olmayan konular için kamuoyunu meşgul ettiğimizden dolayı üzüntü içerisindeyiz.

02 Kas 2022 - 17:36 Sakarya/ Pamukova- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Pamukova Halk Haber Sitesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Pamukova Halk Haber Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Pamukova Halk Haber Sitesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Pamukova Halk Haber Sitesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Muz cumhuriyeti - Aynı zam Ankara da niye yapılmıyor Ankara'da akepe üyeleri indirim yaptı neden?? Sakaryada akepede burda neden zam oluyor? Yoksa amaç birilerinin çalışmasını önlemek mi neyin korkusu aynı indirimi Sakarya'da da bekliyoruz eyyy akepe

Yanıtla . 2Beğen . 1Beğenme 03 Kasım 05:28
02

Vatandaş - @Muz cumhuriyeti 01 nolu yoruma cevabı: Memnun değilseniz Ankara'ya taşına bilirsiniz. Ülkeden memnun değilseniz terk edebilirsiniz. Tutan yok..

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 04 Kasım 01:54