Bel Fıtığı Çözümsüz Değil

Sırtta omurgayı oluşturan kemikler olan omurların her birinin arasında küçük yastıkları gibi yuvarlak ve sert bir dış katmanı olan diskler vardır. Diskler omurlar için bir amortisör görevi görürler. Fıtıklaşmış bir disk halkadan dışarı doğru itilen disk çekirdeğinin bir parçasıdır.

Sırtta omurgayı oluşturan kemikler olan omurların her birinin arasında küçük yastıkları gibi yuvarlak ve sert bir dış katmanı olan diskler vardır. Diskler omurlar için bir amortisör görevi görürler. Fıtıklaşmış bir disk halkadan dışarı doğru itilen disk çekirdeğinin bir parçasıdır. Fıtıklaşan diskler genellikle dejenerasyonunun erken bir aşamasında olurlar. Omurilik kanalı, omurilik siniri ve yer değiştirmiş fıtıklaşmış disk parçası için yetersiz olan sınırlı bir alana sahiptir. Bu yer değiştirme nedeniyle disk, omurilik sinirlerine baskı yaparak sıklıkla şiddetli olabilen ağrıya neden olur.

Fıtıklaşmış diskler, omurganın herhangi bir yerinde oluşabilir. Fıtıklaşmış diskler daha çok alt sırtta (bel omurgası) görülmekle birlikte boyunda da (servikal omurga) ortaya çıkabilir. Ağrının yaşandığı alan, omurganın hangi bölümünün etkilendiğine bağlıdır.

Bel Fıtığı Neden Olur?

Çeşitli nedenlere bağlı olarak oluşabilen bel fıtığı tedavisi İstanbul ilimizde sık uygulanan, başarı oranı yüksek tedavilerden biridir. Aynı şekilde boyun fıtığı tedavisi İstanbul ve diğer illerimizde uzmanların kişi özelinde planladığı yöntemlerle gerçekleştirilebilir. Tek bir aşırı zorlanma veya yaralanma disk fıtığına neden olabilir. Bununla birlikte, disk materyali yaşlandıkça doğal olarak dejenere olur ve onu yerinde tutan bağlar zayıflamaya başlar. Bu dejenerasyon ilerledikçe, nispeten küçük bir gerilme veya bükülme hareketi diskin yırtılmasına neden olabilir.

Bazı bireyler disk sorunlarına karşı daha savunmasız olabilir ve bunun sonucunda omurga boyunca çeşitli yerlerde fıtıklaşmış disklerden muzdarip olabilir. Araştırmalar, etkilenen birkaç üyeye sahip ailelerde fıtıklaşmış disklere yatkınlık olabileceğini göstermiştir.

Semptomlar, fıtıklaşmış diskin konumuna ve fıtığın boyutuna bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Fıtıklaşmış disk bir sinire baskı yapmıyorsa, hasta hafif bir bel ağrısı yaşayabilir veya hiç ağrı hissetmeyebilir. Eğer fıtıklaşmış disk sinire baskı yapıyorsa, sinirin gittiği vücut bölgesinde ağrı, uyuşukluk veya güçsüzlük olabilir. Tipik olarak, fıtıklaşmış bir diskten önce bir bel ağrısı epizodu veya uzun bir aralıklı bel ağrısı atakları öyküsü gelir. Siyatik/Radikülopati sıklıkla alt sırttaki fıtıklaşmış bir diskten kaynaklanır. Siyatik sinire katkıda bulunan bir ya da birkaç sinire baskı yapılması, kalçadan bacağa ve bazen de ayağa yayılan ağrı, yanma, karıncalanma ve uyuşmaya neden olabilir. Genellikle bir taraf (sol veya sağ) etkilenir. Bu ağrı genellikle keskin ve elektrik çarpması benzeri olarak tanımlanır. Ayakta durmak, yürümek veya oturmakla daha şiddetli olabilir. Etkilenen taraftaki bacağı düzleştirmek genellikle ağrıyı daha da kötüleştirebilir. Bacak ağrısı ile birlikte bel ağrısı görülebilir; ancak akut siyatik için bacaktaki ağrı genellikle beldeki ağrıdan daha kötüdür.

Servikal radikülopati, boyunda veya omuz bıçakları arasında donuk veya keskin ağrı, koldan ele veya parmaklara yayılan ağrı veya uyuşma veya karıncalanma gibi boyunda sinir sıkışmasının semptomlarıdır. Ağrı, boynun belirli pozisyonları veya hareketleriyle artabilir.

Bel Fıtığı Tedavisi Nasıl Olur?

Fıtıklaşmış bir disk için ilk tedavi genellikle konservatiftir ve cerrahi değildir. Bir doktor, hastaya birkaç gün ila birkaç hafta boyunca düşük, ağrısız bir aktivite seviyesini korumasını tavsiye edebilir. Bu, spinal sinir iltihabının azalmasına yardımcı olur. Yatak istirahati tavsiye edilmez.

Fıtıklaşmış bir disk, ağrı sadece hafif ila orta derecede ise sıklıkla nonsteroid antiinflamatuar ilaçlarla tedavi edilir. İlacı disk herniasyonunun tam seviyesine yönlendirmek için X-ışını rehberliğinde bir spinal iğne kullanılarak epidural steroid enjeksiyonu yapılabilir.

Doktor fizik tedavi önerebilir. Terapist, doktorun teşhisi ile birlikte, fıtıklaşmış diskleri olan hastalar için özel olarak tasarlanmış bir tedaviyi belirleyen derinlemesine bir değerlendirme yapacaktır. Terapi, pelvik traksiyon, nazik masaj, buz ve ısı tedavisi, ultrason, elektriksel kas stimülasyonu ve germe egzersizlerini içerebilir. Ağrı kesici ilaçlar ve kas gevşeticiler de fizik tedavi ile birlikte faydalı olabilir.

Fizik tedavi ve ilaçlar gibi konservatif tedavi seçenekleri ağrıyı tamamen azaltmıyor veya sonlandırmıyorsa, doktor ameliyatı önerebilir. Doktorlar, uygun prosedürü belirlemek için cerrahi seçenekleri hastalarla tartışır. Her ameliyatta olduğu gibi hastanın yaşı, genel sağlığı ve diğer konular göz önünde bulundurulur. Ameliyatın faydaları risklerine karşı dikkatlice tartılmalıdır. Fıtıklaşmış diskleri olan hastaların büyük bir yüzdesi ameliyattan sonra ağrıda belirgin bir azalma olduğunu bildirse de, ameliyatın yardımcı olacağının garantisi yoktur. Aşağıdaki durumlarda bir hasta spinal cerrahi için aday olarak kabul edilebilir:

-      Radiküler ağrının normal aktiviteyi sınırlaması ya da yaşam kalitesini bozması

-      Bacak zayıflığı ve/veya uyuşma gibi ilerleyici nörolojik bozukluklar gelişmesi

-      Normal bağırsak ve mesane fonksiyonlarının kaybedilmesi

-      Ayakta durma ve yürüme zorluğu yaşanması

-      İlaç tedavisinin ve fizik tedavinin etkisiz olması

-      Hastanın genel sağlık durumunun ameliyat için bir engel teşkil etmemesi

Çifte Havuzlar Fizik Tedavi alanında uzman ekibi ile bel fıtığı tedavisi ve boyun fıtığı tedavisi konusunda kişiye özel tedavi programları ile başarılı sonuçlar alınmasını sağlar. Siz de bel fıtığı tedavisi, boyun fıtığı tedavisi ve diğer sağlık problemleriniz için Çifte Havuzlar Fizik Tedavi ile iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

19 Tem 2022 - 14:37 Sakarya/ Pamukova- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Pamukova Halk Haber Sitesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Pamukova Halk Haber Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Pamukova Halk Haber Sitesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Pamukova Halk Haber Sitesi değil haberi geçen ajanstır.