Manyetik Pompa Nasıl Çalışır?

TPM Mühendislik alanının öncü ismi olarak varil pompası konusunda 20 yıldan fazladır, Amerikan Finish Thompson (FTI) firmasının Türkiye mümessilliğini yürütmekte ve ülkemizde sektörünün öncü firmaları arasında anılmaktadır.

TPM Mühendislik alanının öncü ismi olarak varil pompası konusunda 20 yıldan fazladır, Amerikan Finish Thompson (FTI) firmasının Türkiye mümessilliğini yürütmekte ve ülkemizde sektörünün öncü firmaları arasında anılmaktadır. Ayrıca asit pompası, sızdırmazlık elemanları, varil pompası ve püskürtme sistemleri taleplerini de müşterilerinin ihtiyaçlarına en uygun çözümlerle karşılamaktadır. Siz de her tür ihtiyacınız için TPM Mühendislik ile iletişime geçebilirsiniz.

“Manyetik Tahrik”, pompanın ıslak ucu ile motor arasındaki bağlantıyı ifade eder. Doğrudan tahrikli pompalarda, pompanın çarkı motorun miline bağlıdır ve bu tasarım salmastranın kimyasalı içermesine bağlıdır. Manyetik tahrikli bir pompada , ıslak uç ve motor, yalnızca bir motor braketi ile birbirine bağlanan iki ayrı kapalı parçadır.

Motor milinin ucuna bir tahrik mıknatısı takılır ve tahrik mıknatısı arka mahfaza etrafında dönerken, başka bir mıknatısa sabitlenen çark senkronizasyon içinde döner. Manyetik tahrikli pompalar, salmastra ve sızıntı olasılığı olmadan aşındırıcı, toksik, yanıcı, pahalı ya da çevreye zararlı sıvıları içeren uygulamalarda mükemmeldirler.

Manyetik Tahrik Pompaları Nasıl Çalışır?
Motorun tüm torkunun çarka iletilmesini sağlayan, tahrik mıknatısının ve çark mıknatısının çekiciliğidir. Motor mili pompanın iç kısmına uzanmadığı için salmastraya gerek yoktur. Çark motor miline sabitlenmediği için çark, pompa gövdelerinin içinde yüzer. Çark, sabit bir mil tarafından desteklenen motorla aynı hızda döner. Sıvıya temas eden tek hareketli parça çarktır.

Salmastra olmadan, genellikle bir salmastrayla ilişkilendirilen sızıntı tehlikesi ortadan kalkar. Ayrıca, salmastranın bakımı veya değiştirilmesi için zaman veya para harcanmadığı için bakım maliyeti azalır.

Manyetik Tahrikli Pompalar Nelerdir?
Standart bir santrifüj pompada, motordan gelen tahrik mili, normalde esnek bir kaplin ve pompa gövdesi aracılığıyla çarka bağlanır. Bu, tahrik milinin mahfazaya girdiği yerde bir çeşit conta bulunmasını gerektirir.

Manyetik pompa, çark ve pompalanan sıvı, hava geçirmez şekilde kapatılmış bir mahfaza içinde bulunur. Motordan gelen tahrik mili, muhafazanın dışındaki bir mıknatıs grubunu döndürür. Bunun karşısında, mahfazanın iç kısmında, çarka bağlı bir şaft üzerinde eşleşen bir mıknatıs halkası bulunur. Birbirine bağlanan mıknatıslar sayesinde tork gövdeden aktarılır.

Temel prensipleri ve sağladığı avantajlar aynı olmakla birlikte manyetik tahrikli pompaların; manyetik tahrikli pozitif deplasmanlı pompalar, kanatlı pompalar, içten dişli pompalar ve dıştan dişli pompalar gibi farklı türleri vardır. Bu türlerin hepsinde pompalanan sıvı, sızıntı riskini ortadan kaldıran sızdırmaz bir mahfaza içinde bulunur.

Manyetik  Tahrikli Pompalar Neden Kullanılır?
Standart bir santrifüj pompayla, özellikle yüksek basınçtaysa, pompalanan sıvının pompa mili çevresinden sızmasının önlenmesi için bir tür conta gereklidir. Bunun için 3 farklı alternatif vardır:

-          Bir salmastra kutusu içinde pompa milinin çevresine sıkıştırılmış yumuşak bir salmastra malzemesi (Ambalaj malzemesi mahfazadaki açıklığın içinde yerinde tutulur ve salmastra malzemesi aşındıkça ya da yerleştikçe kademeli olarak sıkılabilen bir salmastra somunuyla sıkıştırılır)

-          Dudaklı keçe ya da O-ring (Tahrik milinin çevresine kauçuk veya plastik bir halka takılır ve pompa gövdesindeki bir girintide yerinde tutulur)

-          Mekanik salmastra (Mekanik salmastra iki parçadan oluşur: pompa gövdesine takılı sabit bir bileşen ile pompa mili üzerinde dönen bir bileşen. İki bileşenin yüzleri düz ve pürüzsüz olacak şekilde işlenir. Bunlar birbirine bastırmak için yaylıdırlar. Bu sızıntıların azaltılması için en etkili seçenek olarak kabul edilir)

Bu çözümlerden herhangi biri ile sızıntı tamamen ortadan kaldırılamaz. Aslında, contayı ve pompa milini yağlamak ve soğutmak için küçük bir sızıntıyı korumak önemlidir. Bazı durumlarda, aşırı ısınmayı önlemek için bir yağlayıcı enjekte etmek gerekir. Bu, pompalanan sıvının kirlenme olasılığını ortaya çıkarır.

Bir pompa contası, özellikle pompalanan sıvı aşındırıcı maddeler içerdiğinde aşırı sızıntıyı önlemek için izleme ve sık bakım gerektirir. Sızan tüm sıvılar güvenli bir şekilde tutulmalı ve atılmalıdır. Sıvı ayrıca toksik, yanıcı, radyoaktif veya çevreye zararlı ise sızıntı olasılığı hatta çok az olanlar bile son derece tehlikeli olabilir. Sızıntılar, pompa arızalarının veya kapanmalarının ana nedenlerinden biridir. Contaların ve paketleme malzemelerinin bakımı pahalı ve zaman alıcıdır.

Çevresel kaygılar ve mevzuat, endüstriyi daha temiz pompalama teknolojisi uygulamaya yöneltmiştir. Manyetik tahrikli bir pompa, pompalanan sıvıyı tamamen pompa gövdesi içinde tutar. Yalnızca, hareketli parçalardan kaynaklanan aşınmaya maruz kalmayan ve bu nedenle, güvenlik gerekçesiyle ya da geri kazanım ve arıtma maliyetlerinin düşük olması nedeniyle hiçbir sızıntının tolere edilemediği uygulamalar için ideal olan, sabit bir conta veya O-ring olan hermetik bir contaya sahiptir.

Pompa teknolojisindeki ilerlemeler, mühendislerin güçlerini ve verimliliklerini artırırken manyetik tahrikli pompaların boyutunu küçültmelerine olanak sağlamıştır. Yüksek alan gücüne sahip nadir toprak alaşımlı mıknatıslar, kompakt tasarım sağlar. Yeni pompa yatağı tasarımları ve çok çeşitli ıslak malzeme seçenekleri, pompa ömrünü uzatır, girdap akımlarından kaynaklanan güç kayıplarını azaltır ve bakım duruş sürelerini azaltır.

19 Tem 2022 - 13:52 Sakarya/ Pamukova- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Pamukova Halk Haber Sitesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Pamukova Halk Haber Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Pamukova Halk Haber Sitesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Pamukova Halk Haber Sitesi değil haberi geçen ajanstır.