SEO Ajansı Seçimi Web Sitenizin Başarısını Doğrudan Etkiler

SEO web sitelerinin dijital ortamdaki varlığını sürdürme ve geliştirme noktasında en önemli unsurlardan biri olarak kabul edilir. İstenilen sonuçları elde etmek için alanında uzman ve deneyimli bir SEO ajansı ile çalışmak başarıya giden yoldaki ilk adım olarak kabul edilir. Simur Digital, Atalay Sıdar tarafından kurulmuş, alanında uzmanlığı ve deneyimiyle ön plana çıkan bir isimdir.

SEO web sitelerinin dijital ortamdaki varlığını sürdürme ve geliştirme noktasında en önemli unsurlardan biri olarak kabul edilir. İstenilen sonuçları elde etmek için alanında uzman ve deneyimli bir SEO ajansı ile çalışmak başarıya giden yoldaki ilk adım olarak kabul edilir. Simur Digital, Atalay Sıdar tarafından kurulmuş, alanında uzmanlığı ve deneyimiyle ön plana çıkan bir isimdir. Simur Digital alanında uzman isimlerden meydana gelen ekibiyle farklı sektörlerde faaliyet gösteren iş ortaklarının web sitelerine yönelik SEO çalışmalarını titizlikle gerçekleştirmektedir.

SEO web sitelerinin optimize edilmesi yoluyla kullanıcıların belirli anahtar kelimeleri kullanarak web sitelerine ulaşmasını kolaylaştıran kapsamlı bir süreçtir. SEO kapsamında gerçekleştirilen optimizasyon çalışmaları sayesinde internet kullanıcılarına yaptıkları arama amaçlarına yönelik ilgili sonuçlar sunulur. Arama motorlarının sağladığı sonuçlar bu sayede daha güvenli olduğu gibi web siteleri de daha fazla organik trafik sağlarlar.

Arama motorlarında bir arama yapıldığında sonuçlar çok hızlı bir şekilde listelenir. Aslında bu hızın altında son derece karışık bir süreç yatar. Arama motorları kullanıcıların yaptığı her bir arama için üç temel ana görevlerini eksiksiz bir şekilde yerine getirmek zorundadırlar. Ayrıca kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili ve kaliteli sonuçları listelediklerinden emin olmak için arama motoru algoritmalarını dikkate almalıdırlar.

SEO algoritmalarının temel odak noktası internet kullanıcılarının en güvenli kaynaklardan en alakalı bilgileri almalarını sağlamaktır. Dünya üzerindeki en popüler arama motoru olma özelliğini taşıyan Google’da yalnızca algoritmalar üzerinde çalışmakta olan özel bir ekip bulunur. İlgili ekip internet kullanıcılarının Google arama motorunu kullandığı sırada yaşadıkları deneyimin kalitesini artırmaya yönelik olarak çalışırlar.

Google’ın bazı durumlarda algoritmalarına özel isimler vermesi mümkün olup Panda bunlardan biridir. Ekranla, içerik ödüllendirme veya cezalandırmayla ilgili algoritma Panda’dır. Penguin algoritması ise Google kurallarına aykırı olan işlemleri diğer bir deyişle spamdexing’i önlemekten sorumludur. İlerleyen zamanlarda bu iki algoritmanın iyileştirilmesi amacıyla oluşturulan Hummingbird algoritması kullanılmaya başlamıştır.

MOZ tarafından geliştirilmiş olan sayfa otoritesi 1 ila 100 aralığında değişen puanlamalar yapan bir sistemdir. Sayfa otoritesi web sitelerinin arama motoru sorgulama sonuçlarındaki sıralamalarını tahmin etmesinin yanı sıra sonuçları listeleme konusunda arama motorlarını hangi kriterleri değerlendirdiğinin anlaşılmasına katkı sağlar.

SEO Nasıl Uygulanmalı?
 

Google ve sık kullanılan diğer arama motorları temel çalışma prensipleri dahilinde internet kullanıcıların yaptığı sorguların yanıtlanması için ilgili bilgileri toplayarak düzenler ve kullanıcının görüntülemesi için listeler. Bunun için Google’ın izlediği 3 temel süreç vardır.

Crawling: İnternette güncellenmiş içerikleri bulabilmek için arama motorları, bot, spiders ya da crawlers olarak adlandırılan bot web tarayıcılardan faydalanırlar. Bu web tarayıcılar web sayfalarının dizine eklenmesi amacıyla ihtiyaç duyulan bilgileri keşfetme ve toplama sürecine katkıda bulunurlar.

 

Endeksleme: Arama motorlarının topladıkları web sayfalarını saklama ve düzenleme süreci, endeksleme olarak adlandırılır. Web tarayıcılar herhangi bir web sitesinde anahtar kelimelerle ya da yeni içeriklerle ilgili bilgiler buldukları zaman web sayfasını arama dizinine eklerler. Kullanıcılar ilgili bilgileri aradığında ise dizine eklenen web sayfaları arama motoru tarafından listelenir.

Sıralama: Arama dizinindeki web sayfaları arama motoru sonuçlarında en ilgili içerikten en az ilgili içeriğe doğru olacak şekilde sıralanır ve listelenir.

SEO çalışmalarının en önemli faydası, web sitelerini arama motoru botları için çok daha ilgi çekici bir hale getirmeleridir. Bu sayede web sitelerinin çevrim içi ortamlardaki varlıklarını iyileştirmek mümkün olur. Diğer bir deyişle web sitesinin taramadan sıralamaya kadar geçen süreçten olabildiğince iyi bir şekilde geçmesi sağlanabilir.

Web sayfalarında yer alan iyi yapılandırılmış dahili bağlantıların sağaladığı en önemli avantajlardan biri web tarayıcıların sayfalar arasında atlamasını kolaylaştırmasıdır. Web sitesinin derinleme keşfedilmesi ve içeriğin daha fazla dizine eklenmesi imkanı elde edilebilir. Tüm bunlara ek olarak arama motoru algoritmaları; ilgili anahtar kelimeler, içeriğin güncelliği ve backlink kalitesi gibi kapsamlı pek çok sıralama faktörünü değerlendirmeye alırlar. Bunun doğal bir sonucu olarak web sitesi içerikleri ilgili faktörlerin göz önünde bulundurulmasıyla optimize edildiği takdirde arama motoru sorgulama sıralamalarında üst sayfalara yükselmek mümkün olabilmektedir.

Elbette SEO çalışmaları kadar önemli olan diğer bir nokta, yapılan SEO çalışmalarının etkinliğinin ölçülmesidir. Bunun için ücretli ve ücretsiz SEO analiz araçları online olarak kullanılabilir. En sık kullanılan ücretsiz SEO araçları arasında Google Keyword Planner, Google Analytics ve Search Console yer alır. MOZ, SEMRush ve Ahrefs dünya genelinde en çok kullanılan çevrim içi ve ücretli SEO analiz araçlarındandır. SEO performans analizi, rakip site analizi, anahtar kelime türetme ve SEO sıra bulma gibi Premium özelliklere sahiptirler.

Web sitelerinin sahip olduğu SEO değerini analiz etmede ücretli ve ücretsiz SEO araçları kullanılarak web sitelerinin arama motoru kriterlerine ve kalite yönergelerine uygunluğu değerlendirilebilir. Böylece ilgili SEO araçları SERP stratejilerinin belirlenmesinde önemli bir rol üstlenerek SEO çalışmalarının başarılı olması noktasında katkı sağlarlar.

 

 

 

 

 

 

05 Tem 2022 - 11:16 Sakarya/ Pamukova- Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Pamukova Halk Haber Sitesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Pamukova Halk Haber Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Pamukova Halk Haber Sitesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Pamukova Halk Haber Sitesi değil haberi geçen ajanstır.